W nawozach ma być mniej kadmu. Zapłacą za to rolnicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2017,8:10 Aktualizacja: 20-06-2017,8:29
A A A

Zaostrzenie limitów zawartości kadmu w nawozach odbije się na kieszeniach rolników - uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych. Rolniczy samorząd prosi o pomoc ministrów rozwoju i finansów oraz rolnictwa.

Problem polega na tym, że przeważająca część nawozów stosowanych w Europie opiera się na złożach fosforanów znajdujących się w północnej Afryce. Zawierają one stosunkowo dużo kadmu, a także innych metali ciężkich, które - m.in. według Światowej Organizacji Zdrowia - są wręcz rakotwórcze i źle wpływają na zdrowie ludzi.

ciągnik, oprsykiwacz, oprysk, buraki, Sahryń

Krzem w nawożeniu

Do niedawna fizjologowie roślin i specjaliści od nawożenia nie uznawali krzemu jako niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu roślinnego, mimo że jego zawartość w roślinach mniej więcej równa się zawartości makroelementów....

Komisja Europejska chce zatem w nawozach organicznych ograniczyć poziom zawartości kadmu, najpierw do 60 miligramów na kilogram nawozu, a potem stopniowo przez 12 lat (od 2018 roku) do 20 mg na kg.

Według raportu przygotowanego na zlecenie Parlamentu Europejskiego z rynku "wypadłoby" wówczas co najmniej 56 proc. oferowanych obecnie nawozów. "Szkodliwość kadmu w glebach uprawnych jest kwestią, którą powinno się zająć, jednak regulacje muszą mieć silne uzasadnienie naukowe, a nie tylko polityczne i ekologiczne, a przecież pomimo licznych badań, KE nadal nie przedstawiła żadnych pomiarów wykazujących, że limit 60 mg jest niezbędny do ochrony zdrowia" - podkreśla KRIR.

Rolniczy samorząd przytacza oceny, że wzrost kosztów oczyszczanego kwasu ekstrakcyjnego spowoduje wzrost ceny nawozów o 2-15 proc., który dotknie końcowych odbiorców, czyli rolników. Produkcja może się wówczas przenieść poza obszar UE, powiększając zależność gospodarczą Unii w obszarze żywności.

azoty puławy, grupa azoty, puławy, Jacek Janiszek, produkcja nawozów

Azoty Puławy zainwestują miliard złotych w produkcję nawozów

Grupa Azoty Puławy do 2021 roku przeznaczy ponad 1,1 mld zł na inwestycje w segmencie nawozów. Dzięki rozbudowie i modernizacji instalacji kwasu azotowego oraz budowie nowej linii produkcyjnej zwiększy się oferta dla rolników. -...

"Nawozy z fosforytów afrykańskich mają około 90 ppm i o takie wartości wnioskują producenci. Taka zawartość nie spowodowałaby zmiany źródeł dostaw i nie wpłynęłaby na podnoszenie cen nawozów. Źródła ‘czyste’, bez kadmu (apatyty), występują głównie w Rosji, jednak wyłączność na nie, oprócz samej Rosji, ma norweska firma Yara - największy potentat światowy w produkcji nawozów i największa konkurencja polskich zakładów nawozowych" - podaje KRIR.

Władze izby wystąpiły do Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów oraz Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa "o silny lobbing w tej sprawie na forum UE oraz poinformowanie polskich europarlamentarzystów o powyższym problemie w celu podjęcia odpowiednich działań w Parlamencie Europejskim".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu