Azoty Puławy zainwestują miliard złotych w produkcję nawozów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2017,11:25 Aktualizacja: 29-04-2017,7:45
A A A

Grupa Azoty Puławy do 2021 roku przeznaczy ponad 1,1 mld zł na inwestycje w segmencie nawozów. Dzięki rozbudowie i modernizacji instalacji kwasu azotowego oraz budowie nowej linii produkcyjnej zwiększy się oferta dla rolników.

- Kontrakt z firmą thyssenkrupp Industrial Solutions na dostawę licencji technologii oraz kluczowych urządzeń pod nową, piątą już, jednostkę kwasu azotowego, która będzie budowana w puławskich zakładach, jest kolejnym krokiem do budowy największego w Polsce i jednego z największych w Europie kompleksów nawozowych - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Janiszek, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Grupy Azoty Puławy, grupa azoty, nawozy, produkcja melaminy

Dobre wyniki finansowe Grupy Azoty Puławy

Grupa Azoty Pulawy zakończyła 2016 rok skonsolidowanymi przychodami ze sprzedaży na poziomie 3,3 mld zł, wobec 3,8 mld zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zysk zysku netto wyniósł 270 mln zł (448 mln zł), a EBITDA 490  mln zł (662...

24 kwietnia grupa podpisała umowę z niemiecką firmą thyssenkrupp Industrial Solutions AG o udzieleniu licencji na technologię produkcji kwasu azotowego. Oprócz budowy nowej jednostki produkcyjnej kwasu azotowego mają też powstać nowe instalacje neutralizacji i produktów nawozowych. Dodatkowo planowana jest modernizacja dotychczasowych czterech linii produkcyjnych kwasu azotowego.

- Ponad 60 proc. naszych przychodów pochodzi ze sprzedaży nawozów. Inwestycje będą miały przełożenie na całą grupę. Będziemy dysponowali niezwykle elastycznymi instalacjami, dużo większą ofertą dla naszych odbiorców rolników - tłumaczy prezes GA Puławy.

Dzięki instalacji kwasu azotowego i budowie dwóch linii granulacji mechanicznej saletry portfolio produktów rozszerzy się o saletrzak i saletrę amonową mechanicznie granulowaną, czyli produkty o wyższych parametrach bezpieczeństwa w transporcie i lepszej aplikacji na polach, oraz saletrę wapniową, saletrę magnezową, saletrę potasową i saletrę wapniowo-magnezową, czyli nowe nawozy dla ogrodnictwa i warzyw.

[WIDEO] Mówi Jacek Janiszek, prezes zarządu Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" SA


grupa azoty, eksport siarki, siarka, Bałtycka Baza Masowa, siarkopol

Grupa Azoty podpisała umowę w sprawie przeładunku siarki na eksport

Przeładunek ponad 300 tys. ton siarki rocznie na eksport zakłada umowa podpisana przez dwie spółki należące do koncernu chemicznego Grupy Azoty - Siarkopol oraz Bałtycką Bazę Masową. Umożliwia to GA eksport siarki bez konieczności płacenia...

- Ta inwestycja o wartości 695 mln zł będzie korelowała z prowadzoną już inwestycją w Puławach - granulacji mechanicznej saletry, która będzie kosztowała kolejne 385 mln zł - zapowiada prezes spółki.

Łącznie do 2021 roku na inwestycje w segmencie nawozów Grupa Azoty Puławy przeznaczy ok. 1,1 mld zł. To największe projekty realizowane w tym segmencie działalności w ostatnich latach.

- Kierujemy się zasadą, że nie można w nieskończoność eksploatować instalacji nawozowych, tylko trzeba je eksplorować. Dlatego poza tym, że zwiększymy wydajność i paletę produktów, będziemy także ponosili znacznie mniejsze koszty produkcji z tytułu oszczędności w surowcach - przekonuje Jacek Janiszek.

W grupie trwają też prace nad 40 projektami badawczo-rozwojowymi z obszaru produkcji rolnej, biotechnologii, optymalizacji i dywersyfikacji procesów produkcyjnych.

W 2016 roku GA Puławy osiągnęła przychody na poziomie 3,3 mld zł, a zysk netto przekroczył 270 mln zł. Jak wskazuje prezes, biorąc pod uwagę sytuację na rynku nawozów, wyniki można uznać za satysfakcjonujące.

- Najważniejszy wpływ na wynik miał wzrost cen gazu jako surowca podstawowego, który stanowi ponad 80 proc. kosztów, przy jednoczesnej wysokiej presji na stawki nawozów - ocenia na koniec Jacek Janiszek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej