UOKiK sprawdzi sytuację dotyczącą sprzedaży nawozów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2021,8:00 Aktualizacja: 15-10-2021,8:07
A A A

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa zapowiedział w Sejmie wniosek do UOKiK o "dokładne" sprawdzenie sytuacji dotyczącej sprzedaży nawozów.

Polityk wskazał, że na wzrost cen nawozów wpływa wzrost cen gazu ziemnego, a także wzrost popytu na nawozy w handlu światowym. - Obserwujemy też wzrost cen paliw i wzrost wynagrodzeń, ponadto wzrosła cena do uprawnień emisji CO2, i to wszystko ma wpływ na wzrost cen nawozów - dodał.

blokada torów w Woli Baranowskiej, Michał Kołodziejczak, Agrounia, ceny nawozów

AGROunia zablokowała tory kolejowe. Nie wyjedzie stąd tona nawozu

AGROunia zablokowała na dwie godziny tory kolejowe w Woli Baranowskiej (gm. Baranów Sandomierski, woj. podkarpackie). Zdaniem organizacji tą trasą codziennie wyjeżdżają tysiące ton polskich nawozów. Gospodarze przekonują, że gdy...

Na pytanie o wstrzymywanie przez zakłady produkcji i sprzedaży nawozów azotowych do produkcji rolnej, Bartosik odpowiedział, że ministerstwo rolnictwa nic na ten temat nie wie. Dodał, że jego resort jest w kontakcie z ministerstwem aktywów państwowych, które nadzoruje państwowe firmy produkujące nawozy.

- Być może kłopoty z dostawą nawozów mogą mieć miejsce poprzez firmy, które pośredniczą w sprzedaży nawozów, w związku z tym kierujemy wniosek do UOKiK o dokładne sprawdzenie tej sytuacji - powiedział.

Polityk odniósł się też do pytania, czy planowana jest pomoc dla rolników w związku z trudną sytuacją na rynku nawozów. Wskazał, że bezpośrednia pomoc finansowa dla rolników "jest trudna", bo przepisy UE nie pozwalają wspierać zakupu środków do produkcji rolnej.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement