Przymrozki przyszły. Czy można im zaradzić?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
24-04-2016,8:00 Aktualizacja: 24-04-2016,8:04
A A A

W ostatnich dniach przymrozki mogły spowodować lokalnie uszkodzenia roślin. Sezon przymrozków dopiero się rozpoczął, bo do „zimnych ogrodników” (12-14 maja), a tym bardziej „zimnej Zośki” (15 maja) jest jeszcze sporo czasu.

Najbardziej narażone na uszkodzenia są wschodzące buraki cukrowe oraz ziemniaki a także rzepak ozimy. Na Zamojszczyźnie kłopoty mogą mieć rolnicy, którzy pospieszyli się z siewami fasoli na suche nasiona i wysiali ją już tydzień temu. Ciepło i wilgoć mogły spowodować pojawienie się pierwszych wschodów fasoli, co może być dla niej zabójcze. Część rolników przymierzała się już do siewów soi, ale większość z nich wolała z nimi poczekać i to jak na razie okazało się słuszne działanie. 

pszenica ozima, azot, nawożenie azotem, rsm

Druga dawka azotu w uprawie pszenicy ozimej

Część rolników wykonało już nawożenie pszenicy ozimej azotem w drugim terminie, a część przeprowadza je teraz. O plonie zbóż decydują trzy składowe plonu: obsada kłosów, liczba ziarniaków w kłosie i masa tysiąca ziaren...

W okresie spodziewanych przymrozków należy zrezygnować ze stosowania herbicydów w uprawie buraków. Informacje na temat ograniczeń można znaleźć na etykiecie-instrukcji stosowania środka. Powszechnie uważa się też, że tuż przed i bezpośrednio po przymrozkach nie powinno się przeprowadzać zabiegów dokarmiania dolistnego.

Na rynku obecnych jest kilka stymulatorów wzrostu, których producenci zapewniają, że można je wykorzystać do zwiększenia odporności roślin na przymrozki i ewentualnego wzmocnienia roślin po wystąpieniu tego zjawiska.

Jednym z najdłużej obecnych na rynku biostymulatorów jest środek Asahi SL. Producent tego preparatu bardzo wyraźnie zaznacza, że nie ma gwarancji, że zastosowanie jakiejkolwiek strategii ochrony przed przymrozkami całkowicie zabezpieczy uprawy przed stratami. Jest to po prostu niemożliwe. Zastosowanie preparatu jest w stanie pomóc uprawom jedynie wtedy, kiedy uszkodzenia nie są bardzo silne i dają roślinom szansę na przeżycie. Tylko bowiem żywe komórki można pobudzić do szybszej regeneracji. Nie uda się przywrócić do życia komórek martwych.

rzepak ozimy, szkodniki, żółte naczynia, sygnalizacja, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, słodyszek rzepakowy

Żółte naczynia lub tablice w rzepaku

Wraz z oczekiwanym ocieplenie na plantacjach rzepaku pojawi się pierwszy szkodnik - chowacz brukwiaczek, a po nim chowacz czterozębny. Aby ich nie przegapić, trzeba wystawić żółte naczynia lub tablice lepowe.   Żółty kolor naczyń...

Doradcy firmy przedstawiają cztery możliwe sytuacje i odpowiednie strategie wspomagania roślin rolniczych w ochronie przed skutkami przymrozków:

  1. prognozy pogody wskazują, że przymrozek przyjdzie za 1-3 dni – zastosować środek w zalecanej dawce najwcześniej jak się da;
  2. przymrozek już był i spowodował uszkodzenia – zastosować preparat w zalecanej dawce po przymrozku w momencie, gdy rośliny zaczną funkcjonować, czyli wyjdą z tzw. stadium "zera fizjologicznego" (nic nie są w stanie pobrać, transportować ani metabolizować);
  3. przymrozki utrzymują się przez kolejne 2-3 noce – zastosować preparat w zalecanej dawce po pierwszym przymrozku nawet jak wiadomo, że przymrozek będzie jutro ale pamiętać o tym, że należy to zrobić w momencie, gdy rośliny zaczną funkcjonować i wyjdą ze stadium tzw. "zera fizjologicznego";
  4. przymrozki utrzymują się przez kolejne 2-3 noce i nic nie zostało zrobione w międzyczasie – sprawdzić stan roślin i jeśli są jedynie osłabione zastosować środek w zalecanej dawce.

Dla roślin kwitnących lub z uformowanymi pąkami kwiatowymi (rzepak) zaleca się dodać nawóz zawierający bor, który pełni ważną funkcję w rozwoju kwiatostanów.

Inne stymulatory wzrostu obecne na rynku to m.in. Ilsamin N90, Optysil, SuperAlgae 400 SL, Terra Sorb Foliar i Tytanit. Zalecenia dotyczące ich użycia można znaleźć na etykiecie-instrukcji stosowania. Szczegółowe informacje można uzyskać u przedstawicieli producentów. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu