Żółte naczynia lub tablice w rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@agropolska.pl
20-03-2016,9:30 Aktualizacja: 20-03-2016,21:59
A A A

Wraz z oczekiwanym ocieplenie na plantacjach rzepaku pojawi się pierwszy szkodnik - chowacz brukwiaczek, a po nim chowacz czterozębny. Aby ich nie przegapić, trzeba wystawić żółte naczynia lub tablice lepowe.  

Żółty kolor naczyń lub tablic lepowych zbliżony do barwy kwiatostanu rzepaku wabi owady. Najczęściej rolnicy wystawiają żółte naczynia. W nich wywierca się otwory około 5 cm od górnej krawędzi naczynia, które zapobiegają przelewaniu się wody w razie opadów.

Naczynia napełnia się wodą z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń, który zmniejsza napięcie powierzchniowe. Przeciwdziała to wydostaniu się szkodników z naczynia. Wczesną wiosną, gdy ciecz w naczyniach może zamarzać, dobrze jest je napełniać zimowym płynem do spryskiwaczy szyb samochodowych.

Żółte naczynia na plantacjach ustawia się około 20 m w głąb, licząc od brzegu pola, na wysokości wierzchołków roślin (na podstawkach lub prętach). Trzeba to robić od strony przewidywanego nalotu szkodnika (lasy, zadrzewienia, ubiegłoroczne plantacje rzepaku). W miarę wzrostu rzepaku trzeba je systematycznie podnosić.

Naczynia należy sprawdzać początkowo co 2-3 dni o tej samej porze dnia, najlepiej w południe. Po zauważeniu pierwszych szkodników trzeba to robić codziennie. Po przeprowadzeniu obserwacji naczynia trzeba opróżnić i ponownie napełnić świeżym płynem.

Aktywność szkodników zależy od warunków atmosferycznych. Im będzie cieplej i słoneczniej, tym więcej szkodników się w nich znajdzie. Wygodniejsze w zastosowaniu są tablice lepowe. Zasady ich ustawiania są identyczne, jak w przypadku naczyń.  

Wzrost liczebności złapanych szkodników powyżej progu ekonomicznej szkodliwości (tabela) jest wskazaniem do wykonania uzasadnionego zabiegu.

Tabela. Progi ekonomicznej szkodliwości niektórych szkodników rzepaku

Szkodnik

Termin pojawu

Próg szkodliwości

Chowacz brukwiaczek

Marzec

10 szt. w ciągu 3 dni

Chowacz czterozębny

Marzec, kwiecień

20 szt. w ciągu 3 dni

Słodyszek rzepakowy

Kwiecień

1 szt., potem obserwacja na roślinach. Próg zagrożenia przy zwartym kwiatostanie – 1 szt./roślinie, w fazie luźnego kwiatostanu – 3-5 szt.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu