Stawki dopłat do materiału siewnego nie zachęcają do zakupu kwalifikatu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-11-2022,9:20 Aktualizacja: 10-11-2022,9:28
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał opinię do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

W ocenie rolniczego samorządu zaproponowane stawki dopłat do materiału siewnego są na zbyt niskim poziomie.

dopłaty do materiału siewnego, zboża, rośliny strączkowe, ziemniaki

Dopłaty do niektórych materiałów siewnych będą wyższe

Dopłaty do niektórych materiałów siewnych, w tym wytworzonych ekologicznie, będą o 20 proc. wyższe od konwencjonalnych - wynika z projektu rządu. Dopłaty do hektara będą mogły sięgać - w zależności od materiału siewnego - od 64 do 350...

"Biorąc pod uwagę fakt, że już w roku 2018 stawki te wynosiły odpowiednio: 102,14 zł do zbóż i mieszanek pastewnych, 163,42 zł do roślin strączkowych oraz 510,70 zł do ziemniaków, to zaproponowane na rok 2022 kwoty są zdecydowanie zbyt niskie. Cena zakupu materiału siewnego w 2018 r. np.: pszenicy ozimej wynosiła maksymalnie do 2 tys. zł, zaś obecnie cena ta kształtuje się na poziomie 3-4 tys. zł za tonę. Przy obecnym poziomie inflacji oraz bardzo wygórowanych cenach materiału siewnego, zaproponowane niniejszym rozporządzeniem stawki dopłat nie stanowią żadnej zachęty do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego" - przekonuje KRIR.

Jak zaznacza, rolnicy, dla których dopłata była istotnym argumentem do wysiewu kwalifikowanego materiału, zrezygnują z jego zakupu, co jeszcze bardziej, przy obecnych cenach nawozów, obniży plony. Natomiast - co podkreślają izby - pozytywnym elementem zaproponowanym w projekcie są wyższe stawki do materiału ekologicznego.

"Stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany powinny być znacząco wyższe, a przede wszystkim powinny być ogłoszone przed kampanią siewną. Stawki dopłat do ekologicznego materiału siewnego powinny być odpowiednio wyższe, co najmniej o 20 proc." - zaznacza KRIR.

Według rolniczego samorządu, niezależnie od powyższego, należy rozważyć przywrócenie możliwości składania wniosków w 2 terminach: osobno za materiał zakupiony i wysiany jesienią oraz osobno za materiał wysiany wiosną.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!