Dotacje do materiału siewnego. Jednak trzeba wycofać wcześniejszy wniosek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2023,11:05 Aktualizacja: 28-07-2023,11:09
A A A

Żeby skorzystać z tzw. pomocy wojennej do zakupionego materiału siewnego, którą właśnie zaakceptowała Komisja Europejska, należy wycofać złożone wcześniej wnioski.

Pod koniec czerwca - jak pisaliśmy tutaj – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apelowała w związku z wieloma pytaniami rolników, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego, aby póki co nie wycofywać złożonych w trwającym naborze dokumentów. Bo tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Teraz, gdy już taka akceptacja ze strony KE nastąpiła, sytuacja uległa zmianie.

komisja europejska, ke, program, dopłaty, nasiona, materiał siewny

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla rolników. 47 mln euro na dopłaty do nasion

Komisja Europejska zatwierdziła program Polski o wartości około 47 mln euro (210 mln zł) mający na celu wsparcie sektora podstawowej produkcji rolnej w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - poinformowała Komisja Europejska w poniedziałek. W...

Trzeba jednak wycofać dokumenty

„Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie. Gospodarze, którzy złożyli wnioski o tego typu pomoc między 25 maja a 10 lipca br., a chcą skorzystać z nowej oferty wsparcia, muszą wycofać dostarczone do placówek ARiMR dokumenty” – przekazała Agencja.

Jak dodała, pula środków na ten cel wynosi 210 mln zł. W przypadku gdy wnioskowana kwota pomocy przekroczy ten limit, zastosowany zostanie współczynnik korygujący. Nabór potrwa do 14 sierpnia, a o jego rozpoczęciu ARiMR wkrótce poinformuje.

Takie są stawki dofinansowania

Z dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej może skorzystać rolnik, który m.in.:

 1. złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
 2. nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w trwającym od 25 maja 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);
 3. między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
  1. zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  2. rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  3. ziemniak.

materiał siewny, nasiona, kwalifikat, wir, dopłaty

Rolników nie stać na drożejący materiał siewny. Osiągnięty postęp pójdzie na marne?

Bez zwiększenia puli pieniędzy na dopłaty do materiału siewnego rolnicy - z uwagi na wzrastające ceny jego zakupu i taniejące zboża - będą prawdopodobnie odstępować od nabywania kwalifikatu. A to będzie miało poważne konsekwencje. Na problem...

Stawki dopłat:

 • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
 • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
 • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
 • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Faktura VAT lub jej duplikat

„Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon)” – wyjaśnia Agencja.

Poleć
Udostępnij