Dopłaty do niektórych materiałów siewnych będą wyższe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2022,14:20 Aktualizacja: 18-10-2022,14:31
A A A

Dopłaty do niektórych materiałów siewnych, w tym wytworzonych ekologicznie, będą o 20 proc. wyższe od konwencjonalnych - wynika z projektu rządu. Dopłaty do hektara będą mogły sięgać - w zależności od materiału siewnego - od 64 do 350 zł oraz od 78 do 420 zł.

Chodzi o opublikowany projekt rozporządzenia rządu w sprawie dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

siew, materiał siewny, właściwa obsada roślin, kiełkowanie roślin, normy wysiewu

Kilogram kilogramowi nie równy!

Wysiewając ziarno pamiętajmy, że ilość wysiewu zależy od obsady roślin na metrze kwadratowym, od masy tysiąca ziaren oraz ich zdolności kiełkowania. Te parametry ziarna siewnego świadczą o jego jakości. Podczas rozmów między rolnikami często...

"W porównaniu do dotychczas obowiązującego rozwiązania planuje się aby określone w rozporządzeniu stawki dopłat obowiązywały w dłuższym okresie czasu i były z góry znane przez zainteresowanych dopłatami rolników (...) Ponadto, przyjęto, że stawki dopłat z tytułu zużycia do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w przypadku materiału siewnego wytworzonego metodami ekologicznymi będą o 20 proc. wyższe niż w przypadku materiału +konwencjonalnego+" - wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.

Rok 2022 będzie pierwszym obowiązywania nowych stawek dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych np. materiałem siewnym kategorii elitarny lub ekologiczny. Według szacunków ARiMR do 30 czerwca wpłynęło ponad 64,4 tys. wniosków o dopłaty do gruntów ornych z tytułu wykorzystania do siewu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

W uzasadnieniu poinformowano, że na takie dopłaty zarezerwowano w bieżącym roku 75 mln zł. W kolejnych latach budżet na te dopłaty ma być na co najmniej na tym samym poziomie.

Poinformowano, że średnia powierzchnia gruntów objętych dopłatami obsadzonymi materiałem elitarnym lub kwalifikowanym w poprzednich 5 latach wynosiła: ponad 861 tys. ha w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub pastewnych; 32,3 tys. ha w przypadku roślin strączkowych; 35,8 tys. ha w przypadku ziemniaka.

Zgodnie z projektem stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wyniesie:

  • 65 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych
  • 115 zł - w przypadku roślin strączkowych
  • 350 zł - w przypadku ziemniaków

W przypadku dopłat do ekologicznego materiału siewnego jest to:

  • 78 zł/ha - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub pastewnych
  • 138 zł/ha - w przypadku roślin strączkowych
  • 420 zł/ha - w przypadku ziemniaka

    Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij