Wzrost produkcji wieprzowiny w 2022 r. wyhamuje?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-11-2021,14:30 Aktualizacja: 02-11-2021,12:02
A A A
Według prognoz wzrost produkcji wieprzowiny w kolejnym roku będzie niższy niż zakładano wcześniej. Jest to efekt wpływu kryzysu Covid-19 i trendów makroekonomicznych. 
 
Jak wynika z najnowszego raportu kwartalnego Rabobanku, w 2022 r. można spodziewać się zmniejszonego wzrostu produkcji wieprzowiny.
 
Eksperci podkreślają, że koszty produkcji mocno wzrosły, a popyt w wielu krajach jest niski, co pogłębia kryzys.  
 
Oczekuje się, że spożycie wieprzowiny w kolejnym roku spadnie. Jednocześnie rynki, na których ceny mięsa wieprzowego spadły, mają zmierzyć się z nadpodażą wynikającą z tegorocznej produkcji i spadku wymiany handlowej. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników utrzymują się na dramatycznie niskim poziomie

Tuczniki na niemieckiej dużej giełdzie nie zmieniły swojej ceny. Notowania żywca wieprzowego w wielu krajach Wspólnoty są stabilne, ale pozostają na dramatycznie niskim poziomie.    Rynek tuczników w Unii Europejskiej...
Szybki spadek cen w skupie oraz wzrost kosztów produkcji doprowadziły do dużych strat. W efekcie w 2022 r. na wielu rynkach będzie można zauważyć spowolnienie wzrostu pogłowia świń. 
 
Chiny są największym na świecie producentem trzody chlewnej, a także największym importerem. Kraj ten wciąż walczy z afrykańskim pomorem świń (ASF). Tamtejsi producenci również zmagają się z rosnącymi kosztami oraz zagrożeniem ze strony ASF. 
 
Doprowadziło to do spadku cen wieprzowiny i zmusiło producentów o wysokich kosztach do wycofania się z rynku. Tamtejszy popyt pozostaje słaby i jest ograniczony przez ograniczenia wywołane Covid-19.
 
W rezultacie, jak podaje euromeatnews.com, Chiny nadal ograniczają import, starając się zrównoważyć podaż. Biorąc pod uwagę utrzymujące się osłabienie popytu można spodziewać się, że dostawy wieprzowiny pozostaną wystarczające po zmniejszeniu stada i wcześniejszym uzupełnieniu zapasów.
 
tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Wieprzowina z Europy musi trafić na nowe rynki

Cena tuczników w Niemczech na giełdzie VEZG czwarty tydzień z rzędu utrzymuje się na poziomie 1,20 euro za kg w klasie E. Cena tuczników w Polsce wskutek braku zmiany notowań na VEZG, również nie ulega zmianom i w białej...
W Unii Europejskiej ceny u największych dostawców wieprzowiny na rynek chiński spadły już o 24%.
 
Wielu producentów w Niemczech i Holandii likwiduje stada. Natomiast w Hiszpanii i Danii można zauważyć powolny wzrost pogłowia trzody chlewnej. 
 
Dostawy wieprzowiny ze Stanów Zjednoczonych do końca 2022 r. mają być wyższe w porównaniu z poziomami z poprzedniego roku. Mimo to oczekuje się, że rosnące koszty i dodatkowe ograniczenia regulacyjne złagodzą plany ekspansji.
 
W Brazylii panuje optymizm na rynku trzody chlewnej mimo wzrostu kosztów pasz o 34% rok do roku. Eksport wieprzowiny utrzymuje się na wysokim poziomie.
 
Analitycy spodziewają się, że w kolejnym roku odnotuje się ponowny wzrost produkcji tego mięsa o 5,5%.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA