Wieprzowina z Europy musi trafić na nowe rynki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-11-2021,13:00 Aktualizacja: 31-10-2021,17:04
A A A

Cena tuczników w Niemczech na giełdzie VEZG czwarty tydzień z rzędu utrzymuje się na poziomie 1,20 euro za kg w klasie E.

Cena tuczników w Polsce wskutek braku zmiany notowań na VEZG, również nie ulega zmianom i w białej strefie wynosi maksymalnie około 5,45 zł za kg w klasie E.

- Mówi się, że średnio rolnicy dokładają nawet 180 zł do każdego tucznika. Tej sytuacji nikt nie wytrzyma, o ile nie otrzymamy pomocy z zewnątrz. Czy na taki ruch zdecyduje się nowy minister rolnictwa? - zastanawia się Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

Plan bezpieczeństwa biologicznego, główny lekarz weterynarii, trzoda chlewna, gospodarstwo, hodowcy świń, bioasekuracja

Hodowcy nie zdążyli się przygotować? Mogą mieć problemy

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG szacuje, że nawet 80 procent polskich hodowców ze stref ASF nie jest przygotowanych na wchodzące od dzisiaj (1 listopada) zmiany w obrocie żywcem. Hodowcy świń...

Izby Rolnicze, jak podkreśla Czarniak, apelują do Rządu o dopłatę do każdej maciory w stadzie w wysokości 1000 zł, co miałoby wspomóc cykl zamknięty. Wsparcia wymaga jednak także cykl otwarty.

Hodowcy świń w Polsce już teraz masowo decydują się na rezygnację z produkcji. Co gorsze dotyczy to również cyku zamkniętego, którego nie można szybko odbudować.

- Już teraz firmy handlowe są zalewane maciorami, które pochodzą z likwidowanych chlewni, przez co ich cena jest niesamowicie niska i nie przekracza 2 zł za kg - mówi Czarniak.

Produkcja świń w Europie rośnie jedynie w Hiszpanii, która importuje z Ameryki Południowej produkty uboczne przemysłu spożywczego. W związku z tym koszty żywienia są tam niskie.

Chiny, trzoda chlewna, ASF, odbudowa pogłowia, wzrost cen tuczników

Cena trzody chlewnej w Chinach wzrosła

Ceny w skupie trzody chlewnej w Chinach rosną. Według prognozy popyt na wieprzowinę przed Nowym Rokiem Księżycowym będzie wyższy, co przekłada się na notowania żywca wieprzowego.     W Chinach w kontraktach terminowych na styczeń...

Niestety jeśli na świecie nie wzrośnie zapotrzebowanie na europejską wieprzowinę, grozi nam prawdziwa katastrofa.

- Czy może się coś stać na świecie co mogłoby spowodować wzrost zainteresowania wieprzowiną z Europy? Podobnie jak kilka lat temu, jest to ASF., tyle że nie w Chinach, a w USA. Obecnie kraj ten znacząco eksportuje do Państwa Środka, jednakże tamtejsi producenci obawiają się ASF-u, który coraz bardziej zbliża się do ich granic - mówi Bartosz Czarniak.

Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej informuje, że Francja dogadała się z Chinami w sprawie rejonizacji produkcji w wypadku wystąpienia na terenie kraju ASF.

- Zapewne odbyło się to kosztem ustępstw zarówno politycznych, jak i gospodarczych wobec Pekinu. Właśnie z przyczyn politycznych nie tak dawno temu Pekin wykreślił z listy dostawców wieprzowiny Belgię, która to potępiła niektóre działania rządu chińskiego. Jak widzimy cena świń nie zależy tylko i wyłącznie od popytu, czy eksportu, ale i od decyzji politycznych poszczególnych państw - podsumowuje Bartosz Czarniak.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA