Wzrost podaży tuczników i spadek konsumpcji w styczniu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-01-2021,10:50 Aktualizacja: 19-01-2021,9:29
A A A
Branża wieprzowiny w styczniu jak co roku stanęła w obliczu większej podaży tuczników oraz mniejszego spożycia tego mięsa. Wywołuje to presję na ceny żywca wieprzowego, co pogarsza i tak trudną sytuację rolników.
 
Ceny na rynku wieprzowiny w styczniu zazwyczaj spadają. Jest to efekt nadwyżki tuczników i spadku spożycia mięsa wieprzowego. 
 
Mniejsza liczba dni ubojowych w okresie świątecznym powoduje, że odbiory świń są przesuwane właśnie na styczeń.
 
Sytuację na rynku, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, tylko częściowo poprawia eksport wieprzowiny do Chin. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena tuczników w Niemczech bez zmian. A w Polsce?

Tuczniki w Niemczech w najnowszych notowaniach nie zmieniły swojej ceny. Z kolei w Polsce na przełomie roku odnotowano kolejne spadki.   Żywiec wieprzowy w dniach 21 grudzień – 3 styczeń na rynku krajowym potaniał w ciągu tygodnia o 1,5%...
Restrykcyjne kontrole w kierunku koronawirusa w chińskich portach spowalniają handel międzynarodowy. 
 
Dostawy wieprzowiny z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii w pierwszych tygodniach stycznia spadły. Jest to efekt dużych zapasów mięsa jakie zrobili brytyjscy handlowcy w obawie o twardy brexit.
 
W Niemczech liczba tuczników oczekujących na ubój zwiększyła się do 1 mln sztuk w wyniku mniejszych ubojów w okresie świątecznym. Nadwyżka ta w najbliższych tygodniach ma zostać zagospodarowana, co zmniejszy presję na ceny skupu. 
 
W notowaniach niemieckiej dużej giełdy z dnia 13 stycznia cena skupu została utrzymana na poziomie 1,19 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), czyli około 5,41 zł i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja nie ulegnie zmianie. 
 
W Holandii w ciągu tygodnia cena nieznacznie wzrosła o 1 cent za kg wbc. Z kolei w Danii w notowaniach z 14 stycznia cena utrzymała się bez zmian na poziomie 9,50 koron duńskich za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,80 zł.
 
Z kolei Belgia pomimo odzyskania statusu kraju wolnego od afrykańskiego pomoru świń jeszcze nie przestawiła eksportu na rynki azjatyckie, a cena skupu w tym kraju nie przekracza 1 euro za kg wbc.
 
W Polsce odnotowano nieznaczny wzrost cen. Tuczniki w wadze żywej są skupowane średnio w cenie około 3,60 zł za kg. Za klasę E rolnicy otrzymują średnio 4,76 zł za kg. Cena ta jest o 4 gr za kg wyższa niż przed tygodniem. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA