Wirus ASF znowu znaleziony u dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-08-2017,14:50 Aktualizacja: 09-08-2017,14:54
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u martwych oraz odstrzelonych sztuk. Jeden przypadek wystąpił w woj. podlaskim, sześć w woj. lubelskim.

Przypadek nr 431 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Stawiszcze leżącej w gminie Czeremcha w powiecie hajnowskim w woj. podlaskim w odległości ok. 1 km od granicy polsko - białoruskiej. To jedyny przypadek stwierdzony w tym województwie.

Zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Michałki leżącej w gminie Rokitno w powiecie bialskim w województwie lubelskim stanowią przypadek nr 432. Również kolejny nr 433 został wykryty w tym samym powiecie, lecz w pobliżu miejscowości Woskrzenice Duże leżącej w gminie Biała Podlaska w odległości ok. 19 km od granicy polsko - białoruskiej.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Ognisk ASF nie ma od 12 dni. Cisza przed burzą?

Hodowcy i producenci trzody chlewnej z całej Polski z uwagą śledzą sytuację na terenach występowania afrykańskiego pomoru świń. Póki co wydaje się, że problem rozprzestrzeniania się wirusa w kolejnych gospodarstwach trochę ucichł. Ostatnie...

Przypadek nr 434 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dobropol leżącej w gminie Włodawa w powiecie włodawskim w woj. lubelskim w odległości ok. 6 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadki nr 435 i 436 ponownie dotyczą woj. lubelskiego i powiatu bialskiego. Pierwszy z nich stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Witulin leżącej w gminie Leśna Podlaska w odległości ok. 17 km od granicy polsko - białoruskiej. Drugi to zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Międzyrzec Podlaski w gminie Międzyrzec Podlaski w odległości ok. 39 km od granicy.

Przypadek ASF nr 437 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Walinna leżącej w gminie Komarówka Podlaska w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim w odległości ok. 37 km od granicy polsko - białoruskiej.

Od wszystkich dzików pobrano próby do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższe przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.

Zwłoki padłych i tusze odstrzelonych dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu