Więcej pieniędzy dla IW i premie dla lekarzy weterynarii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-01-2020,15:00 Aktualizacja: 17-01-2020,10:47
A A A

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji.

Prezentujemy najważniejsze wnioski dotyczące nadzoru weterynaryjnego.

Porozumienie wnioskuje o zabezpieczenie środków na wynagrodzenia inspektorów oraz ich dodatkowe działania związane z ASF. Dodatkowe środki na działania inspekcji weterynaryjnej w związku z ASF powinny pochodzić z budżetu krajowego oraz unijnego.

Środki te mają zapewnić wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej dla początkującego inspektora IW.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, dziki, drony, kamery termowizyjne, psy myśliwskie, asf, odstrzał sanitarny

Kamery termowizyjne, drony, tłumiki i psy w walce z dzikami

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji....

Ze względu ma małą liczbę lekarzy weterynarii przedstawiciele porozumienia proponują specjalny dodatek dla każdego lekarza weterynarii pracującego w IW w wysokości 2 tys. zł miesięcznie .

Porozumienie przypomina, że do zwalczania ASF niezbędni są lekarze weterynarii. Inspektor bez wykształcenia lekarskiego nie może wykonywać związanych z nim czynności.

Pieniądze mają być przeznaczone na zwiększenie liczby etatów po zapełnieniu wakatów zapewniające sprawne działanie IW w realizacji zwiększającej się liczby zadań związanych z grypą ptaków. Przy słabości kadrowej IW, a w szczególności braku lekarzy, zwalczanie tej choroby drobiu może wpłynąć ujemnie na zwalczanie ASF.

Środki mają trafić także na podwyższenie wynagrodzeń wyznaczonych lekarzy weterynarii za czynności zlecone przez powiatowego lekarza weterynarii. Jest to możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia MRiRW w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW

Kilkaset nowych przypadków ASF w 7 województwach

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 219 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Najnowsze przypadki nr 2019/2259-2019/2477 zostały potwierdzone na podstawie...

Brakuje lekarzy chętnych do wystawiania np. świadectwa zdrowia w przemieszczaniu trzody, pobierania próbek krwi, kontroli bioasekuracji itp. Lekarze ci nie pracują na etacie (wolna praktyka), a więc są dyspozycyjni bez względu na godziny urzędowania IW oraz dni wolne od pracy.

Pieniądze z budżetu krajowego oraz unijnego mają być również przeznaczone na odstrzał sanitarny i utylizację dzików pozyskanych bez konieczności utrzymywania tusz w chłodniach oraz zbieranie, badanie i utylizację padłych osobników w rozszerzających się strefach ASF.

Środki te mają także zapewnić wystarczającą liczbę chłodni do przechowywania tusz dzików odstrzelonych przez myśliwych, nadzór nad bioasekuracją myśliwych w trakcie polowań, transportu pozyskanych dzików oraz przechowywania tusz w chłodniach oraz odszkodowania i rekompensaty dla rolników.

Porozumienie zwraca uwagę na fakt braku dostępności IW w dni wolne od pracy. Zdaniem jego członków stwarza to niebezpieczeństwo spóźnionej reakcji na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, bioasekuracja, senat

Eksperci: walka z ASF powinna opierać się na trzech filarach

Walka z ASF powinna opierać na kontrolowanym odstrzale dzików, bioasekuracji oraz skutecznym odnajdywaniu padłych zwierząt - mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych na spotkaniu w Senacie poświęconym specustawie dotyczącej...

"Postulujemy uruchomienie alarmowej linii telefonicznej, która mogłaby być wykorzystywana w czasie dni wolnych od pracy. W ramach tej linii, informacje o niezbędnych pilnych interwencjach byłyby przekazywane do właściwych inspektorów weterynarii. Numer alarmowy ASF powinien być dostępny na stronach wszystkich inspektoratów" czytamy w komunikacie porozumienia.

Członkowie porozumienia zwracają uwagę na fakt, że w ostatnim czasie pojawiło się kilka błędnych wyników badań laboratoryjnych w kierunku ASF. Ich zdaniem błędne odczyty prawdopodobnie były wynikiem kontaminacji materiału przesłanego do badań. Niezbędne są więc audyty bioasekuracji oraz ponowne uzyskanie certyfikatów przez niektóre krajowe laboratoria.

Producenci świń często muszą czekać 4 dni na wyniki badań w kierunku ASF. Zostaje więc praktycznie jeden dzień na uzgodnienie warunków sprzedaży oraz organizację odbioru żywca.

premie za odstrzał dzików, bawaria, Uwe Feiler, obwody łowieckie

Premie za odstrzał dzików idą w górę o kilka razy

Bawarskie ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że pięciokrotnie zwiększy premię za odstrzał dzików, aby zapobiec przeniknięciu afrykańskiego pomoru świń do tego kraju związkowego Niemiec. Myśliwi z obwodów łowieckich...

Porozumienie postuluje, aby czas oczekiwania na wyniki badań skrócić do maksymalnie 48 godzin. Informacje o ujemnym wyniku badania w kierunku ASF powinny być przekazywane bezpośrednio do producentów trzody poprzez wiadomość SMS.

Hodowcy trzody chlewnej wnioskują także o zmianę przepisów dotyczących interwencji organizacji prozwierzęcych. Prawo nadzoru nad produkcją świń powinno przysługiwać wyłącznie inspektorom IW. Wtargnięcie ekologów na fermę w asyście policji stwarza zbyt duże zagrożenie epizootyczne, w tym możliwość rozprzestrzenienia ASF.

"Postulujemy, aby IW zatwierdzała wprowadzenie zasad bioasekuracji określonych przepisami prawa w obiektach, które zamierzają ponownie uruchomić produkcję świń oraz w obiektach, w których po raz pierwszy będzie prowadzona produkcja trzody chlewnej. Podobne warunki uruchomienia produkcji powinny objąć nowe rzeźnie rolnicze oraz otwierane drobne zakłady przetwórstwa mięsa wieprzowego" czytamy w komunikacie porozumienia.

Więcej informacji na temat Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF oraz wcześniejszego komunikatu z 24 grudnia 2019 r. znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu