Co ustalono na spotkaniu Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-12-2019,9:00 Aktualizacja: 24-12-2019,11:34
A A A
Koordynacja i organizacja zwalczania ASF, bioasekuracja oraz redukcja populacji dzików. To tematy omówione podczas spotkania Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF.
 
Pierwsze robocze spotkanie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF odbyło się 17 grudnia 2019 r. 
 
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele GIW, resortu rolnictwa oraz eksperci i przedstawiciele organizacji branżowych - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Uczestnicy podczas dyskusji zaproponowali nowe rozwiązania strukturalno-organizacyjne. Mogą one poprawić skuteczność działań administracji jak i pomóc w funkcjonowaniu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną oraz zakładów przetwórczych.
 
ASF w Bułgarii, wirus ASF, ogniska choroby, przypadki, trzoda chlewna

Wirus ASF opanował całą Bułgarię

Afrykański pomór świń (ASF) w Bułgarii jest obecny we wszystkich regionach kraju. Władze mają jednak nadzieję, że najgorsze za nimi.   Pogłowie trzody chlewnej w Bułgarii w wyniku ASF zmniejszyło się o ponad 20%. Do grudnia bieżącego...
Stwierdzili oni, że w programie walki z ASF brak jest spójnej koncepcji i działań resortu rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej i infrastruktury.
 
Zasugerowali również zmianę niektórych przepisów krajowych oraz Unii Europejskiej, które są przestarzałe lub nie sprawdziły się w walce z wirusem. 
 
Uczestnicy spotkania zaproponowali powołanie Koordynatora ds. walki z ASF przy Radzie Ministrów podlegającego bezpośrednio pod premiera. 
 
Chcą utworzenia Centralnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (CZZK) uzbrojonego w wiedzę i kompetencje z zakresu rolnictwa, przemysłu mięsnego i łowiectwa oraz wydzielenia zakładów mięsnych ze stref ASF, niezależnie od położenia administracyjnego oraz bliskości strefy. 
 
Jednym z postulatów jest także likwidacja wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie, które nie przestrzegają zasad bioasekuracji. 
 
Członkowie porozumienia domagają się także likwidacji wszystkich stad trzody chlewnej, które nie zostały zarejestrowane i zgłoszone do Inspekcji Weterynaryjnej oraz likwidacji nielegalnych ubojów gospodarczych. 
 
walka z asf w polsce, sejmik województwa wielkopolskiego, mateusz morawiecki

Apelują do premiera o zwalczanie ASF

Radni sejmiku woj. wielkopolskiego zaapelowali do premiera o podjęcie działań w zakresie zwalczania ASF. Ich zdaniem ochrona stad trzody chlewnej przed chorobą w Wielkopolsce powinna stanowić priorytet w działaniach rządu. Wielkopolscy radni...
Chcą także usprawnić przemieszczania przebadanych świń miedzy strefami ASF pod nadzorem weterynarii. 
 
Uważają, że niezbędne jest wydanie wytycznych dotyczących bioasekuracji dla podmiotów transportujących świnie, zaopatrujących gospodarstwa z produkcją trzody chlewnej w pasze oraz inne środki produkcji, odbierające padlinę lub przemieszczające do innych rejonów sprzęt wykorzystywany w gospodarstwach.
 
Domagają się też ustalenia zasad wejścia inspektorów weterynarii na teren ferm trzody chlewnej, utworzenia wytycznych dla służb drogowych zamykających przepusty dla zwierząt oraz zasad bioasekuracji dla myśliwych niezależnie od miejsca prowadzenia polowania.
 
Porozumienie popiera możliwość wykorzystywania noktowizorów oraz tłumików w czasie polowań, skrócenie okresu zgłaszania polowań zbiorowych z 14 do 2 dni, odławianie i utylizację dzików żerujących w miastach zamiast przemieszczania ich na tereny leśne. 
 
Wnioskuje o możliwość stosowania pułapek samołownych przez rolników na swoim terenie. 
 
Szczegóły dotyczące spotkania Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF znajdziesz TUTAJ
 
  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA