Eksperci: walka z ASF powinna opierać się na trzech filarach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2020,8:10 Aktualizacja: 15-01-2020,8:16
A A A

Walka z ASF powinna opierać na kontrolowanym odstrzale dzików, bioasekuracji oraz skutecznym odnajdywaniu padłych zwierząt - mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych na spotkaniu w Senacie poświęconym specustawie dotyczącej zwalczania ASF.

Jak podkreślił Tomasz Zdrojewski z organizacji Koalicja niech Żyją!, odstrzał dzików jest tylko jednym z filarów walki z epidemią ASF.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, specustawa asf, szymon giżyński, Jakub Rutnicki

Państwo od razu reaguje na przypadki ASF. Wiceminister zapewnia posłów

- Służby państwowe natychmiast reagują na każdy przypadek pojawienia się wirusa ASF. Tak m.in. zrobiono w woj. lubuskim, gdzie w krótkim czasie wybudowano ogrodzenia izolujące teren, gdzie wykryto chorobę - poinformował w piątek w Sejmie...

Podkreślał, że ważniejsza jest bioasekuracja gospodarstw hodowlanych jak i polowań odbywających się w ramach odstrzału sanitarnego. - Przede wszystkim tzw. nadzór bierny, czyli skuteczny program wynajdywania padłych dzików i ich utylizacja - przekonywał.

Dodał, że obowiązek bioasekuracji gospodarstw w całym kraju został wprowadzony dopiero w 2018 r., po kontroli NIK. Jego zdaniem mamy do czynienia z zapaścią służby weterynaryjnej i brakiem kilkuset etatów w Inspekcji Weterynaryjnej - szczególnie na wrażliwych terenach występowania epidemii ASF.

- Wskutek takiej sytuacji połowa stad świń w Polsce została zlikwidowana - wskazał.

Zdrojewski zwrócił uwagę, że na tzw. nadzór bierny i program odnajdowania padłych dzików w obecnym budżecie przeznaczono zaledwie 600 tys. zł przy 10 mln zł skierowanych na odstrzał sanitarny dzików, w tym 8 mln zł na odstrzał loch.

Mecenas Karolina Kuszlewicz wskazała natomiast, że w projekcie specustawy, która ma pomóc w walce z ASF kładzie się nacisk na wyeliminowanie osób trzecich z lasu i brak patrzenia od strony społecznej na to co robią myśliwi w ramach odstrzałów sanitarnych i polowań, zamiast na to, by wprowadzić właściwy system kontroli wykonywania bioasekuracji.

asf w lubuskiem, koła łowieckie, walka z asf w polsce, Lubuskie Forum Rolnicze, odstrzał dzików

Rolnicy i myśliwi piszą do premiera. 7 postulatów w sprawie ASF

Odblokowania polowań w czerwonej strefie, zapewnienia odpowiedniej liczby chłodni i przeprowadzenia kampanii informacyjnej w mediach - tego domagają się zgodnie lubuskie środowiska rolnicze i myśliwskie. Przedstawiciele Lubuskiego Forum Rolniczego...

Profesor Zygmunt Pejsach z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR zgodził się ze stwierdzeniem, że aktywne zbieranie" padłych dzików i ich utylizowanie jest najważniejszym elementem zwalczania pomoru, w sensie likwidacji źródeł wirusa.

- Jak dzik padnie w lesie, polu, na drodze, to jego tkanki są zanieczyszczone wirusem i są źródłem zakażenia dla innych dzików przez okres 5-6 miesięcy - mówił.

Poinformował, że dziki roznoszą chorobę na krótkie odległości: 2-3 km, a na dłuższe dystanse roznoszą ją ludzie. Stąd profesor podkreślał konieczność bioasekuracji i kontroli populacji dzików.

- Jeżeli myśliwi biorą udział w polowaniu tam gdzie jest pomór, są narażeni na to, że ich samochody, obuwie, psy, mają kontakt z wirusem pomoru (...) Bioasekturacja polowań i bardzo czytelne procedury są niezwykle ważne w aspekcie bioasekuracji. Bardzo dużo wirusa jest na polach. Jeżeli dziki tam padają i leżą na ziemi to ciągniki, kombajny, które przejeżdżają mogą zawlec - i to się zdarza - wirusa do gospodarstw - mówił ekspert.

Zdaniem Radosława Ślusarczyka z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot przez pięć lat włożyliśmy mnóstwo energii w to, by finansować i promować odstrzał dzików, a nie w to co najistotniejsze - czyli bioasekturację, która - w jego ocenie - została zaniedbana.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA