Kamery termowizyjne, drony, tłumiki i psy w walce z dzikami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-01-2020,11:00 Aktualizacja: 17-01-2020,10:47
A A A

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o odstrzale sanitarnym dzików, badaniach laboratoryjnych, utylizacji padłych dzików, nadzorze weterynaryjnym, kształtowaniu świadomości społecznej związanej z walką z ASF oraz ograniczaniu skutków gospodarczych występowania choroby.

Prezentujemy najważniejsze wnioski dotyczące odstrzału sanitarnego, badania i utylizacji padłych dzików.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW

Kilkaset nowych przypadków ASF w 7 województwach

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 219 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Najnowsze przypadki nr 2019/2259-2019/2477 zostały potwierdzone na podstawie...

Wielkość populacji dzików powinna być oceniana z użyciem kamer termowizyjnych i dronów. Z kolei w wyszukiwanie padłych sztuk należy zaangażować specjalnie szkolone psy.

Ogrodzenie terenu z nowymi przypadkami ASF powinno być dokonywane po określeniu zasięgu występowania wirusa. Wszystkie dodatnie sztuki powinny znaleźć się w środku, z kolei odstrzał sanitarny ma się rozpoczynać na zewnątrz ogrodzenia.

Pozyskane dziki w ramach odstrzału sanitarnego, po pobraniu próbek do badań w kierunku ASF, powinny być utylizowane bez konieczności przechowywania tusz w chłodniach.

Polowania wewnątrz ogrodzenia należy wykonywać z użyciem broni z tłumikami, aby ograniczyć rozpraszanie dzików.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, bioasekuracja, senat

Eksperci: walka z ASF powinna opierać się na trzech filarach

Walka z ASF powinna opierać na kontrolowanym odstrzale dzików, bioasekuracji oraz skutecznym odnajdywaniu padłych zwierząt - mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych na spotkaniu w Senacie poświęconym specustawie dotyczącej...

Porozumienie wnioskuje o czasowe zamknięcie przepustów dla zwierząt wzdłuż dróg ekspresowych i autostrad w celu odgrodzenia dzików przebywających strefie czerwonej i białej.

Aby zminimalizować skutki ograniczeń naturalnych migracji innych zwierząt niż dziki, przepusty powinny być wyposażone w bariery umożliwiające przechodzenie zwierząt mniejszych i większych od dzików.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF zostało utworzone  4 grudnia 2019 roku. Sygnatariuszami aktu założycielskiego byli przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG (KZP-PTCH), Związku Polskie Mięso, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.

Więcej informacji na temat Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF oraz wcześniejszego komunikatu z 24 grudnia 2019 r. znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA