Premie za odstrzał dzików idą w górę o kilka razy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2020,9:20 Aktualizacja: 13-01-2020,9:24
A A A

Bawarskie ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że pięciokrotnie zwiększy premię za odstrzał dzików, aby zapobiec przeniknięciu afrykańskiego pomoru świń do tego kraju związkowego Niemiec.

Myśliwi z obwodów łowieckich graniczących z Czechami oraz Turyngią i Saksonią będą mogli otrzymać nawet 100 euro za odstrzelonego osobnika. Dodatkowo do lokalizowania dzików zostaną użyte drony.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, specustawa asf, szymon giżyński, Jakub Rutnicki

Państwo od razu reaguje na przypadki ASF. Wiceminister zapewnia posłów

- Służby państwowe natychmiast reagują na każdy przypadek pojawienia się wirusa ASF. Tak m.in. zrobiono w woj. lubuskim, gdzie w krótkim czasie wybudowano ogrodzenia izolujące teren, gdzie wykryto chorobę - poinformował w piątek w Sejmie...

Zdobyte przez nie informacje będą przekazywane myśliwym, co ma ułatwić skuteczne i szybkie ograniczenie populacji tych zwierząt.

Uwe Feiler, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie rolnictwa oświadczył, że jego kraj jest zaniepokojony wykrytymi przypadkami ASF w Polsce niedaleko granicy z RFN.

"Z troską obserwujemy ostatnie przypadki afrykańskiego pomoru świń relatywnie blisko niemieckiej granicy. Dotychczas udawało się nam, dzięki wspólnemu wysiłkowi władz federalnych i landowych, nie dopuścić, by zaraza dostała się do Niemiec. Ale nie możemy spoczywać na laurach" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej resortu rolnictwa RFN.

W grudniu w Polsce zarejestrowano 55 przypadków ASF u dzików. Najbliższy - około 30 km od granicy z Niemcami.

RFN jest jednym z największych w Europie eksporterów wieprzowiny. Tamtejsi hodowcy obawiają się o przyszłość swoich ferm. Choć wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, to jego wykrycie powoduje automatyczne ograniczenia eksportowe do wielu krajów, m.in. Chin.

Żeby zapobiec przedostawaniu się zarażonych dzików do Niemiec, kraj związkowy Brandenburgia rozpoczął w grudniu stawianie na granicy z Polską - wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej - przenośnego płotu.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu