Weterynarze z większymi uprawnieniami. Ustawa wchodzi w życie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-08-2017,12:00 Aktualizacja: 14-08-2017,12:11
A A A

Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń będzie jeszcze bardziej rygorystyczne. Prezydent Andrzej Duda 2 sierpnia podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ich ogłoszenia, czyli 16 sierpnia.

Lekarze weterynarii, zgodnie z ustawą, będą więc mieli znacznie szersze kompetencje. Przypominamy najważniejsze z nich.

ogniska ASF, trzoda chlewna, wirus ASF

ASF atakuje ponownie. Potwierdzono kolejne pięć ognisk

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) zaatakował kolejne chlewnie w Polsce. Łącznie do uśpienia i utylizacji trafiło 227 świń.   Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie pięciu nowych ognisk ASF. Wszystkie ogniska choroby...
Powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda w wyjątkowych sytuacjach będą mogli zakazać utrzymywania świń na terenie powiatu lub jego części w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt lub bezpośredniego zagrożenia jej wystąpienia.

Koła łowieckie oraz myśliwi na wniosek organów inspekcji weterynaryjnej będą mieli obowiązek przekazywania informacji o znacznej liczbie nagłych padnięć zwierząt, liczby zwierząt łownych występujących na danym obszarze oraz szacowanej zmianie stanu liczebnego tych zwierząt w danym okresie.

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nakazać myśliwym odstrzał dzików. Jeśli ci nie wywiążą się z tego obowiązku grożą im kary łącznie z wymówieniem umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Hodowcy mało wiedzą o bioasekuracji. Ruszyła kampania informacyjna

Program bioasekuracji nadal dla wielu rolników jest obcy. Potwierdziła to sonda, jaką przeprowadziła TVP 1 na Podlasiu. Można w niej było usłyszeć między innymi opinie, że bioasekuracja jest związana z ... ekologią. - Powołaliśmy w woj....
Powiatowy lekarz weterynarii, w sytuacji kiedy obowiązywać będzie nakaz odstrzału sanitarnego zwierząt, w celu usprawnienia odstrzału będzie mógł wnioskować do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie dodatkowych osób do wykonania odstrzału. Osoby te nie muszą należeć do danego koła łowieckiego.

Odstrzał dzików będzie mógł być prowadzony także na terenie parków narodowych.

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nakazać rolnikowi wykonanie działań i czynności, które umożliwią wykonanie przez myśliwych odstrzału sanitarnego dzików na danym obszarze.

Treść informacji podanej przez serwis prezydent.pl można znaleźć tutaj. Ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA