Hodowcy mało wiedzą o bioasekuracji. Ruszyła kampania informacyjna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-07-2017,12:10 Aktualizacja: 26-07-2017,12:08
A A A

Program bioasekuracji nadal dla wielu rolników jest obcy. Potwierdziła to sonda, jaką przeprowadziła TVP 1 na Podlasiu. Można w niej było usłyszeć między innymi opinie, że bioasekuracja jest związana z ... ekologią.

- Powołaliśmy w woj. podlaskim zespół kryzysowy do zwalczania ASF-u. Robimy spotkania, szkolenia edukacyjne wraz ze służbą weterynaryjną, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ośrodkami doradztwa rolniczego. I trzeba powiedzieć, że rolnicy niezbyt licznie na te spotkania przychodzą - mówił dla TVP 1 Jan Zabielski wicewojewoda podlaski.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Wirus ASF wciąż w natarciu. Nadal mamy za dużo dzików

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal się rozprzestrzenia. W ostatnich dniach odnotowaliśmy kolejne ogniska tej choroby. Wkrótce zacznie obowiązywać nowa specustawa. Być może ona zmieni tę sytuację. - Na ukończeniu jest specustawa,...

Rolnicy, zdaniem Zabielskiego, powinni być na bieżąco informowani o zasadach bioasekuracji przez media, zwłaszcza telewizję.

- Docieramy teraz przez ośrodki doradztwa rolniczego, przez kampanie informacyjne zarówno z bezpośrednim przekazem takim na spotkaniach jak i z materiałem. My zapraszamy do ministerstwa grupy rolników z tych regionów najbardziej dotkniętych, zagrożonych żeby im wyjaśniać nad czym pracujemy, z czego mogą skorzystać, z jakich programów wsparcia - mówiła dla TVP 1 Zofia Krzyżanowska, Radca Generalny w ministerstwie rolnictwa.

Rolnicy, jak zapewnia Zofia Krzyżanowska, będą mogli na podstawie tych spotkań oraz kampanii informacyjnych zdecydować czy nadal chcą kontynuować produkcję trzody chlewnej, czy może wolą z niej zrezygnować i rozpocząć inną działalność, np. produkcję bydła opasowego.

Ministerstwo rolnictwa wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii w związku z tym, że weszły w życie dwa rozporządzenia, jedno z nich dotyczy programu bioasekuracji, przygotowało nową ulotkę informacyjną dla producentów świń dotyczącą ASF.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW, Lubelskie

ASF nie odpuszcza. Chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

O wszczęcie procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) wystąpił w poniedziałek Sejmik Województwa Lubelskiego. W Lubelskiem wykryto w tym roku najwięcej ognisk...

- Jest to kompendium wiedzy. Ta ulotka zostanie zamieszczona we wszystkich oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będzie dostępna na stronach powiatowych oraz wojewódzkich inspektoratów weterynarii. Trafi ona również w formie papierowej do wszystkich gospodarstw - mówił dla TVP 1 Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii.

Ulotka została ukończona 23 lipca. Jest ona odpowiedzią na obowiązek przeprowadzenia przez odpowiednie służby akcji informacyjnej. Ma ona trafić także do ośrodków doradztwa rolniczego, związków hodowców trzody chlewnej a także terenowych oddziałów samorządowych.

Ulotkę informacyjną można znaleźć tutaj

Wzór oświadczenia mówiącego o tym, ze rolnik nie spełni nowych wymogów bioasekuracji można znaleźć tutaj

Rozporządzenie ministra rolnictwa z dnia 12 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015–2018 można znaleźć tutaj

Pełna informacja głównego lekarza weterynarii w sprawie wprowadzenia nowej edycji programu bioasekuracji w tym szczegółowa lista gmin oraz mapa znajduje się tutaj

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA