Udomowione dziki trafią do zoo w Myślęcinku?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-05-2021,15:00 Aktualizacja: 30-05-2021,10:41
A A A
Jak potoczą się losy udomowionych dzików z Sępólna Krajeńskiego? W obawie przed afrykańskim pomorem świń (ASF) zwierzęta maiły być odstrzelone, ale jest szansa, że trafią one do zoo. 
 
Stado małych dzików zostało przygarnięte przez braci ze Sępólna Krajeńskiego po tym jak myśliwy omyłkowo zastrzelił lochę z młodymi.
 
Pięć małych dzików zabrano z lasu i karmiono z butelki. W opiekę nad nimi zaangażowała się cała rodzina – informuje Gazeta Pomorska.
 
W planach opiekunów było odchowanie zwierząt i wypuszczenie ich do lasu. Jednak dziki szybko przywiązały się do ludzi i mogłyby nie poradzić sobie na wolności. 
 
przypadki asf, asf u dzików, dziki, padłe dziki, odstrzelone dziki, asf w Niemczech, Brandenburgia, Saksonia, wirus asf

Liczba przypadków ASF rośnie, ale jest ich mniej niż przed rokiem

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż mocno szerzy się w populacji dzików w Polsce. Do 29 maja Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 1483 przypadków tej choroby. Główny Inspektorat Weterynarii w ubiegłym roku 1 czerwca...
Na rodzinę nałożono mandat za przetrzymywanie dzikich zwierząt, a powiatowy inspektorat weterynarii nakazał ich odstrzał w obawie o rozprzestrzenianie się wirusa ASF. 
 
Dziki są utrzymywane w specjalnie zbudowanym kojcu z podwójnym ogrodzeniem. Przed wejściem do klatki znajduje się mata odkażająca. 
 
Pomoc zaoferowało zoo w Myślęcinku pod Bydgoszczą, które chce zaopiekować się dzikami. Ich opiekunowie złożyli oficjalne odwołanie od decyzji odstrzału zwierząt, które jest właśnie rozpatrywane. 
 
Lekarz weterynarii Wojciech Młynarek podkreślił, że ryzyko wystąpienia ASF w regionie jest bardzo duże. Tym bardziej, że niedawno obecność wirusa potwierdzono w ościennych województwach. Od północy region jest odgradzany płotem zapachowym, które ma zniechęcić dziki z sąsiednich województw do wędrówek.
 
Obecnie toczy się odwoławcze postępowanie administracyjne, które przesądzi o dalszych losach dzików.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA