Tuczniki wyraźnie drożeją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-08-2022,11:35 Aktualizacja: 16-08-2022,11:31
A A A
Europejski rynek odnotował kolejny wzrost cen w skupie żywca wieprzowego. W minionym tygodniu w Niemczech tuczniki podrożały o 8 centów za kg wagi bitej ciepłej (wbc). 
 
Wzrost cen tuczników jest spowodowany spadkiem wagi ubojowej, niską podażą wynikającą z upałów, ograniczeniem pogłowia trzody chlewnej oraz większym popytem na wieprzowinę, szczególnie na rynkach trzecich. 
 
W Holandii i Francji w ciągu tygodnia tuczniki podrożały o 4 centy, w Austrii o 3 centy, a w Hiszpanii o 1 cent. Z kolei w Danii cena pozostała bez zmian.
 
ASF kampania stop ASF, afrykański pomór świń, POLPIG, informacje o wirusie ASF,

POLPIG walczy z ASF i dołącza do kampanii

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG dołączył do kampanii #stopASF – razem powstrzymamy epidemie afrykańskiego pomoru świń. Jej celem jest propagowanie wiedzy na temat wirusa afrykańskiego pomoru świń...
 
W Niemczech, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, waga ubojowa i liczba ubojów spadła w ciągu roku o 12%. 
 
Mimo narzekania na małe zainteresowanie handlu wieprzowiną, 10 sierpnia w notowaniach dużej giełdy (VEZG) cena tuczników w Niemczech wzrosła o 8 centów do wartości 1,93 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,03 zł.
 
Ponadto od pięciu notowań wzrasta cena skupu na małej giełdzie niemieckiej i wynosi obecnie 2,06 euro za kg, czyli około 9,64 zł. Trendy te mogą wskazywać na możliwość utrzymania wysokich cen u naszych zachodnich sąsiadów. 
 
W Polsce ceny w skupach wzrosły o 20 gr za kg wbc. Średnia cena tuczników w klasie E na krajowym rynku zwiększyła się do 9,20 zł za kg. Branża oczekuje dalszych podwyżek cen, co może przełożyć się na wzrost cen produktów wieprzowych w handlu detalicznym. 
 
Stopniowe uwalnianie zapasów mięsa wieprzowego zgromadzanych w ramach interwencji dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny może tylko częściowo hamować wzrostowy trend cen skupu świń.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA