Tuczniki są tanie, ale ich cena jest stabilna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-10-2018,12:30 Aktualizacja: 03-10-2018,12:34
A A A

Ceny tuczników w Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu zmalały. Największy spadek, który wyniósł aż 14 centów, odnotowano w Belgii. Ma to bezpośredni związek z wykryciem w tym państwie wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Cena tuczników w Belgii zmalała. Jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, jest to związane z nagłą większą nadpodażą wieprzowiny na lokalnym rynku.

Wieprzowina ta wcześniej była wysyłana na rynki krajów trzecich, które w związku z wykryciem ASF zamknęły się na jej import.

chiny, asf w chinach, hodowla trzody chlewnej, świnie

ASF rozprzestrzenia się, ale produkcja wieprzowiny ma wzrosnąć

Mimo rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Chinach produkcja mięsa wieprzowego w 2019 w kraju może wzrosną o 2 proc. do 55,2 mln t. Tak wynika z szacunków ekspertów Departamentu Rolnictwa USA. Spadek popytu na wieprzowinę...

Rynek UE dopuszcza regionalizację ASF i formalnie zakup wieprzowiny z krajów, które zmagają się z wirusem, jest możliwy. Problem polega jednak na tym, aby znaleźć odbiorcę. Jak podaje KZP-PTCH niektóre niemieckie rzeźnie zatrzymały dostawy belgijskich tuczników i tym samym spowodowały duże zawirowanie na tamtejszym rynku.

Ceny tuczników oprócz Belgii w minionym tygodniu zmalały również w innych krajach. Powodem tej sytuacji jest trwający sezonowy wzrost podaży żywca wieprzowego. W efekcie tuczniki w ciągu ostatnich trzech tygodni w Hiszpanii potaniały o 10 centów, a we Francji o 3 centy. Na rynku niemieckim w ciągu ostatnich trzech tygodni spadek cen wyniósł aż 15 centów.

Rynek w Niemczech, jak podaje KZP-PTCH, wrócił jednak do równowagi. W rezultacie obecnie obowiązująca cena w notowaniach niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej (VEZG) wynosi 1,40 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej czyli około 6 zł/kg.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu