ASF omija w tym roku świnie, ale wciąż zabija dziki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2022,12:20 Aktualizacja: 11-04-2022,13:46
A A A

Od 17 grudnia ub.r. nie wykryto żadnego ogniska ASF u trzody chlewnej - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa. W 2021 roku stwierdzono ich 124, w których było ponad 42 tys. świń.

Ogniska wykryto w 11 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Najwięcej, bo aż 55 stwierdzono na Podkarpaciu. W 2021 r. stwierdzono też 3 214 ognisk ASF u dzików z ponad 4,7 tys. osobnikami.

ASF we Włoszech, afrykański pomór świń, przypadki u dzików,

ASF rozprzestrzenia się we Włoszech

Włochy potwierdziły kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Ich liczba w północnej części kraju wzrosła do 52.    Według Eksperymentalnego Instytutu Zooprofilaktyki Umbrii i Marche (IZSUM) potwierdzono...

W tym roku nie stwierdzono ognisk ASF u świń, ale wykryto 796 u dzików (1029 sztuk na terenie kilku województw).

Jak mówił Kołakowski w Polsce zwalczanie choroby polega m.in. na badaniach świń i dzików, kontroli gospodarstw w zakresie spełniania wymagań związanych z bioasekuracją, prowadzeniu przez Inspekcję Weterynaryjną kampanii informacyjnej dla rolników, myśliwych, władz samorządowych, straży, inspekcji i innych służb oraz społeczeństwa, poszukiwaniu padłych dzików, odstrzale dzików.

- W tym roku planowane jest zwiększenie kwoty wypłacanej za znalezienie zwłok padłego dzika poza obszarami objętymi ograniczeniami do 200 zł (obecnie 100 zł); zakup do 500 kontenerów chłodniczych do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików, zastosowanie systemu informatycznego do zgłaszania każdego znalezionego padłego lub odstrzelonego (w tym sanitarnie) dzika - poinformował wiceminister.

W ramach realizacji monitoringu ASF u świń w 2021 r. pobrano próbki od ponad 1,7 żywych świń oraz od ok. 34,6 tys. padłych. Wyniki dodatnie uzyskano w odniesieniu do 0,04 proc. żywych oraz 1,3 proc. padłych świń. Próbki pobierane są także od dzików zarówno odstrzelonych jak i padłych. Próbki od świń i dzików pobierane są także w tym roku, m.in. do tej pory przebadano 46 tys. żywych świń i ponad 15 tys. odstrzelonych dzików.

polski związek łowiecki, Paweł Lisiak, łowczy krajowy, walka z asf w Polsce, odstrzal dzików

Myśliwi chwalą swój program zwalczania ASF. Ile odstrzelili dzików?

Polski Związek Łowiecki podsumował trzymiesięczny "Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych". Program został...

- W przypadku wystąpienia ogniska ASF, zgodnie z unijnymi przepisami, wyznaczane są obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony i zagrożony w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska, w których restrykcje obowiązują 15 dni w obszarze zapowietrzonym i 30 dni od daty wykonania dezynfekcji wstępnej w ognisku - przypomniał główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

Edward Siarka, wiceminister środowiska mówił natomiast o odstrzałach dzików. - W łowieckim roku gospodarczym 2021/2022 w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. na terenach obwodów łowieckich dzierżawionych i zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe odstrzelono 279 104 dziki w tym 139 056 dzików w drodze odstrzału sanitarnego - mówił zaznaczając, że informacja jest niepełna bo nie ma danych za marzec (rok łowiecki twa do końca marca).

W tym okresie odbyło się 4,6 mln polowań indywidualnych i odstrzałów sanitarnych. Dodatkowo, w okresie od 25 października do 16 stycznia przeprowadzono ponad 21 tys. polowań zbiorowych, w których wzięło łącznie udział prawie 387,5 tys. osób.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA