Spotkanie grupy zadaniowej ds. ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-04-2017,16:00 Aktualizacja: 15-04-2017,16:21
A A A
Wirus ASF nadal stanowi poważny problem w naszym kraju. Potwierdzają to kolejne przypadki choroby występujące u dzików. Zdaniem Grupy Zadaniowej do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF, głównym czynnikiem przenoszenia wirusa do stad jest człowiek. 
 
Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń spotkała się 13 kwietnia w Warszawie. Jej członkowie zapoznali się z obecną sytuacją w zakresie ASF oraz z możliwymi scenariuszami dalszego rozwoju przedstawionymi przez Państwowy Instytut Weterynarii - państwowy Instytut Badawczy w Puławach – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
 
asf,dziki, wędliny, straż graniczna

ASF. Straż graniczna konfiskuje wyroby wieprzowe

Wędliny i inne wyroby wieprzowe, które zostały wyprodukowane za naszą wschodnią granicą w krajach, gdzie występuje afrykański pomór świń, nie mogą trafić do Polski. Dlatego w związku z Wielkanocą i na wniosek inspekcji weterynaryjnej...
 
Aktualną sytuację dotyczącą występowania wirusa ASF na Białorusi i Ukrainie przedstawił dyrektor instytutu w Puławach. Podkreślono, że nie ma nowych ognisk choroby u świń, ale wirus w dalszym ciągu jest obecny wśród dzików. Potwierdzają to kolejne przypadki tej choroby występujące na terenie Polski.
 
Krzysztof Jurgiel podkreślił, że w związku ze wzmożonym ruchem granicznym wynikającym ze świąt konieczna jest kontynuowania kontroli na granicach. Wystosował pisma do wicepremiera ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w tej sprawie.
 
Zwrócił uwagę na konieczność kontynuowania kontroli na granicach Polski przez podległe im służby oraz przestrzegania obowiązującego zakazu przewozu środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego przez osoby przyjeżdżające do naszego kraju z terenu Białorusi i Ukrainy.
 
Członkowie Grupy Zadaniowej podkreślili znaczenie bardzo ścisłego przestrzegania zasad bioasekuracji, gdyż najniebezpieczniejszym czynnikiem przedostania się wirusa do stada jest człowiek. 
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu