Spadek cen żywca wieprzowego w Europie Centralnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-07-2019,10:30 Aktualizacja: 29-07-2019,9:24
A A A
Wstrzymanie przez Filipiny zakupu niemieckiej wieprzowiny i trudności w przełożeniu wysokich cen żywca na sieci detaliczne. Te czynniki spowodowały spadek cen tuczników w Europie Centralnej.
 
Spadające ceny żywca wieprzowego w ostatnim tygodniu rozczarowały producentów szczególnie w Europie Centralnej. 
 
Głównym powodem spadku notowań tuczników jest wstrzymanie eksportu z Niemiec na Filipiny, po wykryciu partii wieprzowiny pochodzącej z Polski. 
 
Drugim istotnym czynnikiem są trudności w przełożeniu wysokich cen żywca na sieci detaliczne, podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
wieprzowina, mięso wieprzowe, eksport, Brazylia

Brazylijski eksport wieprzowiny odnotował imponujący wzrost

Eksport wieprzowiny z Brazylii do czerwca 2019 r. zwiększył się ilościowo aż o 81 proc. Pod względem wartości odnotowano jeszcze większy wzrost wynoszący 112 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2018 r.   Wywóz brazylijskiej...
W krajach unijnych na południu kontynentu ceny zostały utrzymane dzięki dużej liczbie turystów, którzy stabilizują notowania żywca wieprzowego w tym rejonie. 
 
W wyniku niskiego popytu na wieprzowinę w Niemczech w notowaniach VEZG z 17 lipca ceny spadły o 3 centy do wartości 1,74 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc), co daje około 7,42 zł.
 
Z kolei na opublikowanej dwa dni później małej giełdzie w wyniku niskiej podaży cena żywca pozostała bez zmian na poziomie 1,80 euro za kg wbc.
 
W przeliczeniu na polską walutę daje to około 7,67 zł. Na aukcji wystawiono 1410 tuczników w 11 partiach z czego sprzedano 10 partii i łącznie 1230 zwierząt.
 
Utrzymanie niemieckiej ceny może zapowiadać, że rynek ten będzie się stabilizował. 
 
Niemcy opublikowały również 19 lipca ceny warchlaków. W porównaniu z poprzednimi notowaniami spadły one o 4 euro za sztukę z wartości 60 euro do 56 euro. W przeliczeniu na polską walutę daje to 238 zł za warchlaka.
 
Wietnam, ASF, mięso wieprzowe, spożycie

W wyniku ASF Wietnam boryka się z brakiem wieprzowiny

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest przyczyną dużego spadku pogłowia trzody chlewnej w Wietnamie. Wysoka konsumpcja wieprzowiny w tym kraju doprowadziła do deficytu tego rodzaju mięsa.    ASF w Wietnamie spowodował deficyt mięsa...
Cena ta obowiązuje od 22 lipca do 4 sierpnia, podaje portal warchlaki.com.pl.
 
Producenci wieprzowiny ze Stanów Zjednoczonych liczą na znaczny wzrost chińskiego importu. Państwo Środka chce tym sposobem zrekompensować straty spowodowane afrykańskim pomorem świń (ASF). 
 
Chińskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło ognisko na południu kraju, a oficjalna łączna liczba ognisk od sierpnia 2018 wynosi 140. Dane te są jednak niewiarygodne dla wielu ekspertów.
 
Wzrost ceny wieprzowiny na chińskim rynku może spowodować większe zakupy na rynkach światowych. 
 
Amerykańska branża wieprzowiny jest dobrze przygotowana na ewentualny wzrost eksportu. Tamtejsi przetwórcy zapełnili magazyny i zwiększyli dzienny ubój tuczników.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA