Rolnik miał dwie świnie. A w Polsce jest 166 ognisko ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-07-2018,10:30 Aktualizacja: 23-07-2018,10:21
A A A

Zasady bioasekuracji, ogrodzenie chlewni, a przede wszystkim świadomość niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą wirus ASF. Czego tym razem zabrakło? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że mamy kolejne, już 166 ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Wirus ASF dostał się do chlewni, w której utrzymywane były dwie świnie. Jego obecność potwierdziły wyniki badań otrzymane 20 lipca z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, w którym stwierdzono obecność wirusa, utrzymywało dwie świnie. Jest ono położone w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim.

ASF, ogniska. przypadki, dziki, wirus,

Mamy kolejne ognisko i przypadki ASF

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 165. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej oraz 69 kolejnych przypadków u dzików. Ognisko odnotowano w woj. lubelskim, a przypadki w woj. podlaskim,...

Gospodarstwo, w którym wybuchło 166 ognisko afrykańskiego pomoru świń od lutego 2014 roku oraz 62 w tym roku, jest położone w obszarze objętym ograniczeniami.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ognisko ASF nr 166 to kolejne, które wybuchło w tak małym gospodarstwie. Poprzednie tj. 165 również potwierdzono w chlewni, w której znajdowały się dwie świnie. Wcześniejsze dwa tj. nr 164 i 163 także dotknęły mniejsze gospodarstwa.

Wirus ASF jest niebezpieczny, ale przy zachowaniu podstawowych zasad bioasekuracji, o czym otwarcie na wielu spotkaniach mówią sami rolnicy, można zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed pomorem.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu