Rolnicy, którzy ucierpieli w związku z ASF dostaną pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2021,13:40 Aktualizacja: 12-11-2021,13:43
A A A

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego podpisał z czterema gminami z powiatu mieleckiego umowy dotyczące pomocy dla hodowców trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF. W sumie samorządy otrzymają ponad 241 tys. zł.

Umowy zawarto w Mielcu z gminami Czermin (90,5 tys zł), Mielec (ponad 7,2 tys. zł), Wadowice Górne (niemal 138,5 tys zł) oraz Przecław (ponad 5,2 tys. zł.). Na pomoc zgodę wyrazili radni województwa podczas wrześniowej sesji sejmiku.

Jak powiedział Ortyl, sytuacja związana z ASF na terenie powiatu mieleckiego jest dramatyczna i nie mogła pozostać bez reakcji samorządu województwa. Najgorzej jest w gminie Wadowice Górne. Wójt Michał Deptuła mówił w trakcie spotkania, że przed rozprzestrzenieniem się ASF było tam ponad 9 tys. sztuk świń, a trzeba było wybić ponad 8 tys. sztuk w ponad 130 gospodarstwach rolnych.

Ekoinwest, Choice Genetics, mciory, lochy, prosięta, warchlaki, tuczniki, bioasekuracja, ASF, biogazownia, pasze

Produkują tuczniki mimo presji ASF

Hodowcy od kilku lat funkcjonują pod dużą presją wirusa afrykańskiego pomoru świń. Niejednokrotnie w okresie żniw znajdowali na swoich polach padłe dziki. Na szczęście choroba nie przedostała się do ich gospodarstwa. Gospodarstwo Ekoinwest...

- To była ogromna tragedia dla nas. Gmina ma charakter typowo rolniczy. I to jest nie tylko gospodarczy problem, ale i społeczny, bo wiele rodzin się z tego utrzymywało, a teraz produkcja legła w gruzach, ale to wsparcie pozwoli ją odbudować - dodał.

Sławomir Sidur, wójt gminy Czermin podał z kolei, że na jego terenie dokonano uboju prawie 6 tys. świń w 90 proc. gospodarstw.

Samorządowcy zapewniali, że są gotowi do dystrybucji pieniędzy, które otrzymali od samorządu województwa.

Najtrudniejsza sytuacja dotyczy hodowców, którzy po wykryciu przypadku zakażenia wirusem ASF musieli zlikwidować stada i po wygaszeniu ogniska nie mogą przez kilka miesięcy wznowić produkcji.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA