Potrzebny większy odstrzał dzików. Rekomendacje są, a wykonanie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2021,10:20 Aktualizacja: 06-09-2021,9:39
A A A

Wniosek o zmaksymalizowanie redukcji populacji dzików przynoszących realne straty w rolnictwie spotkał się z ogólną - żeby nie stwierdzić wymijającą - odpowiedzią Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W wystąpieniu do resortu o podjęcie działań, które przyczynią się do ograniczenia szkód wyrządzanych przez dziką zwierzynę, samorząd rolniczy zaapelował m.in., aby zwiększyć odstrzał, w tym sanitarny, dzików. Powodują one szkody w uprawach i są wektorem w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Takie wnioski padają zresztą od dawna ze strony samych rolników, zwracających uwagę na przykłady Niemiec (gdzie zmaksymalizowano odstrzał dzików) czy Danii (gdzie odstrzelono wszystkie dziki).

dziki, asf, odstrzał sanitarny

W ostatnich miesiącach odstrzelono sanitarnie ponad 50 tys. dzików

W okresie kwiecień-lipiec 2021 roku odstrzelono w ramach walki z afrykańskim pomorem świń ponad 50 tys. dzików. Odstrzał daje efekty, populacja dzików zaczęła spadać – wynika z informacji przedstawionych na piątkowej konferencji...
Udzieloną przez ministerstwo odpowiedź w tej kwestii trudno uznać za precyzyjną czy jednoznaczną. Poinformowało jedynie, że obecnie minister właściwy ds. środowiska jest odpowiedzialny za realizację rekomendacji Międzyresortowego zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. A te rekomendacje zobowiązują do maksymalnego odstrzału planowego dzików oraz działań związanych z poszukiwaniem dzików padłych w celu eliminacji ich ze środowiska naturalnego.

"Rekomendacje międzyresortowego zespołu ds. ASF zostały przekazane do realizacji do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego, a raporty dotyczące odstrzału dzików oraz poszukiwań dzików padłych są przekazywane do tut. Ministerstwa oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w cyklu miesięcznym" - przekazało MKiŚ.

Dodatkowo podkreśliło, że kwestie odstrzału sanitarnego dzików nie leżą w jego kompetencjach, lecz ministerstwa rolnictwa.

Dane w kwestii odstrzału sanitarnego podał ostatnio Polski Związek Łowiecki, o czym pisaliśmy tutaj.

  •  Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA