W ostatnich miesiącach odstrzelono sanitarnie ponad 50 tys. dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2021,13:50 Aktualizacja: 03-09-2021,13:38
A A A

W okresie kwiecień-lipiec 2021 roku odstrzelono w ramach walki z afrykańskim pomorem świń ponad 50 tys. dzików. Odstrzał daje efekty, populacja dzików zaczęła spadać – wynika z informacji przedstawionych na piątkowej konferencji prasowej PZŁ.

- Chciałbym podziękować wszystkim myśliwym, którzy walczą z ASF. Ta walka byłaby niemożliwa bez współpracy z rolnikami i leśnikami, za co też im dziękuję. I chciałbym zadeklarować współpracę z każdą instytucją administracji publicznej w tej sprawie - powiedział Łowczy Krajowy Paweł Lisiak, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak poinformował, w tym roku udało się zwiększyć liczbę dzików odstrzelonych sanitarnie. W okresie kwiecień-lipiec 2021 - obejmującym 1/3 sezonu łowieckiego 2021/22 - udało się odstrzelić nieco ponad 50,5 tys. dzików, podczas gdy rok temu w analogicznym okresie odstrzelono nieco ponad 48,9 tys. dzików.

walka z asf w polsce, sejmowa komisja rolnictwa, Jarosław Sachajko, odstrzał dzików, polski związek łowiecki

Dania wybiła dziki, bo "żyje ze świń". U nas to rolnicy targają się na życie

- Z materiału wynika jak zwykle, że będzie redukcja populacji dzików poprzez polowania i odstrzał sanitarny. Przecież to już słyszeliśmy 5 lat temu. Co się od tego czasu zmieniło? - dociekał poseł Jarosław Sachajko (Kukiz15) na sejmowej...
- Myśliwi intensywnie starają się sprostać nałożonym na nich zadaniom, odstrzał w tym roku jest wyższy niż przed rokiem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ramach odstrzału sanitarnego dzików myśliwi wychodzili na polowanie 1,4 mln razy, to przy średnim czasie przeznaczonym na polowanie wynoszącym 4 godziny, daje 5,6 mln godzin spędzonych na odstrzale. Gdyby to przeliczyć nawet po najniższej stawce godzinowej, wyszłaby niebagatelna suma, a przecież do tego dochodzą inne koszty. Tymczasem myśliwi robią to społecznie - powiedział Marcin Kunikowski, ekspert PZŁ ds. ASF.

Zwrócił uwagę, że epidemia ASF rozprzestrzeniła się na dużym obszarze Polski i odstrzał sanitarny trwa od lat. Jednak ostatnie dane pokazują, że zaczął dawać efekty. - Widać, że populacja dzików spada, jednym ze wskaźników, które o tym świadczą, jest liczba szkód łowieckich. Rok temu, w okresie kwiecień-lipiec 2020, było ich prawie 24 tys., a w tym samym okresie roku bieżącego było ich niespełna 15,4 tys., co jest najlepszym wskaźnikiem, pokazującym spadek populacji dzików - stwierdził Kunikowski.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA