Poszukiwania dzików trwają, a przypadków ASF przybywa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-04-2020,15:20 Aktualizacja: 26-04-2020,15:45
A A A

Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny niż w poprzednich latach. Do 23 kwietnia w Polsce potwierdzone zostały aż 2129 przypadki. Tym samym ich liczba zbliża się do całkowitej tej odnotowanej w sumie w ubiegłym.

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 122 nowych przypadków ASF u dzików w okresie od 16 do 23 kwietnia. Tym samym ich liczba w tym roku wzrosła już do 2129.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 17 kwietnia - 23 kwietnia 2020 r.

ASF, afrykański pomór świń, strefa ASF, teren objęty restrykcjami, przemieszczanie świń, GLW, strefa niebieska, PLW

Przemieszczanie świń ze strefy niebieskiej. Znamy wytyczne

Świnie ze strefy niebieskiej czyli obszaru zagrożenia mogą być przemieszczane do dalszego chowu i hodowli poza ten teren. Istnieją jednak pewne odstępstwa.  Trzoda chlewna do dalszego chowu i hodowli, zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia...

Usuwanie pozostałości wirusa ze środowiska tj. wyszukiwanie i zbieranie padłych sztuk, które są jego rezerwuarem, jest zdaniem myśliwych oraz naukowców, najważniejszym elementem zwalczania ASF.

Myśliwi podkreślają, że im większa jest liczba znalezionych padłych dzików tym walka z pomorem jest bardziej efektywna. Dzieje się tak wskutek usuwania ich zwłok, które stanowią rezerwuar wirusa dla zdrowych dzików.

Zestawienie najnowszych przypadków ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu