Podwyżki cen tuczników w Polsce są mniejsze niż w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-05-2017,8:55 Aktualizacja: 26-05-2017,8:54
A A A
Tuczniki w Niemczech według notowań w 20 tygodniu podrożały o 4 centy. Jednak wzrost ten nie odbił się na krajowych cenach. W bieżącym tygodniu średnio za kilogram żywca płacono 5,77 złotych, czyli tak jak w ubiegłym tygodniu.
 
Wzrost cen w Niemczech nie jest adekwatny do cen krajowych. Niektóre rzeźnie obniżają liczbę planowanych ubojów, aby w ten sposób wywrzeć presją na cenę żywca. 
 
Rolnicy widząc to zachowanie przetrzymują tuczniki na fermach licząc na wzrost ich cen.
 
Podwyżka cen tuczników w Niemczech o 4 centy nie przełożyła się na ceny w kraju. Podobnie jak przed tygodniem rolnicy otrzymywali 5,77 zł za kilogram żywca - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
wzrost ceny wieprzowiny, tuczniki, żywiec wieprzowy

Cena tuczników w USA po raz kolejny wzrosła

Tuczniki w Stanach Zjednoczonych w notowaniach z 19 maja br. podrożały do 1,64 dolara za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,17 złotych za kg.   Cena żywca wieprzowego w USA w notowaniach z 12 maja br. wzrosła o 15...
Z kolei w Europie ostatnie wzrosty cen w Niemczech oraz brak wystarczającej podaży żywca wieprzowego w stosunku do potrzeb ubojni był główną przyczyną kolejnych podwyżek.
 
Cena w Hiszpanii wzrosła o 1,3, w Austrii o 4,1 eurocenty, a w Danii utrzymała się na poziomie z ubiegłego tygodnia już trzeci raz z rzędu. Z powodu licznych dni świątecznych we Francji nieznacznie ona spadła.
 
Niemcy zajęły drugie miejsce po Francji w rankingu cenowym wśród państw unijnych produkujących najwięcej wieprzowiny, a na trzecim miejscu znalazła się Dania. 
 
Początek bieżącego tygodnia nie przyniósł wielkich zmian na tym rynku w Niemczech. Ciągle obserwuje się zwiększony popyt związany ze wzrostem spożycia w sezonie grillowym oraz dynamicznym eksportem. 
 
W dniu 24 maja niemiecka cena utrzymała się na poziomie 1,80 euro za kilogram, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 7,5 złotych za kilogram.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu