Po chwilowych wzrostach ceny tuczników spadają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-01-2017,18:00 Aktualizacja: 12-01-2017,15:25
A A A
Ceny tuczników w Niemczech w ostatnich dwóch tygodniach wzrosły o 9 centów. Jednak w środę 11 stycznia br. ceny spadły o 5 centów i wróciły do wysokości sprzed tygodnia czyli do 1,52 euro za kg wagi bitej ciepłej – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Ceny żywca wieprzowego w Unii Europejskiej w drugim tygodniu stycznia zaczęły rosnąć. Był to wynik niskiej podaży tuczników przy dość wysokim popycie. Notowania wzrosły drugi raz z rzędu w wielu krajach Wspólnoty. 
 
W Niemczech w ostatnim tygodniu ceny wzrosły o 5 centów, a w ciągu ostatnich dwóch tygodni cena wzrosła tam o 9 centów. W związku z podwyżkami Niemcy wysunęły się na pierwsze miejsce w rankingu cenowym wśród pięciu krajów unijnych produkujących najwięcej wieprzowiny.
 
wzrost pogłowia świń, tuczniki, trzoda chlewna, Niemcy

Pogłowie świń w Niemczech wzrosło

W Niemczech od listopada 2014 roku liczba świń wciąż się zmniejszała. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w dniu 3 listopada 2016 r. niemieckie pogłowie świń wzrosło do 27,3 mln sztuk – informuje portal 3trzy3.pl Według...
Na drugim miejscu jest Francja. Dania, która utrzymała cenę w ubiegłym tygodniu znalazła się na czwartym miejscu zaraz za Hiszpanią.
 
We wtorek 10 stycznia cena w Niemczech spadek o 1 cent, co było sygnałem, że nie należy oczekiwać kolejnych jej wzrostów. Natomiast w środę 11 stycznia nastąpiła korekta ceny w dół aż o 5 centów. Cena w Niemczech wróciła do wysokości sprzed tygodnia czyli do 1,52 euro wagi bitej ciepłej.
 
W Polsce w drugim tygodniu stycznia według notowań KZP-PTCH cena wzrosła o 9 groszy do poziomu 5,18 zł za kg wagi żywej. 
 
Jednak w związku ze spadkiem ceny w Niemczech oraz słabnącym kursem euro należy spodziewać się, ze krajowe ceny żywca wieprzowego również spadną.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu