Ognisko ASF i kolejne ograniczenia eksportowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-05-2018,16:00 Aktualizacja: 07-05-2018,15:01
A A A

Afrykański pomór świń stanowi ogromny problem nie tylko w Polsce, ale również w Mołdawii i od niedawna również na Węgrzech. W pierwszym przypadku ponownie wybuchło ognisko. Z kolei na Węgry nakładane są kolejne ograniczenia eksportowe.

Ognisko afrykańskiego pomoru świń ponownie wybuchło w Mołdawii. Władze weterynaryjne tego kraju zgłosiły ten fakt do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE.

Ognisko ASF wybuchło w gospodarstwie przydomowym liczącym dziewięć świń w miejscowości Palanca leżącej w regionie Voda dwa kilometry od granicy z Ukrainą. Próbki pobrano 24 kwietnia 2018 r., a potwierdzające wyniki otrzymano 26 kwietnia 2018 r.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

Wirus ASF w 2018 roku jest bardzo aktywny w Europie Wschodniej

Wirus ASF w okresie od 1 stycznia do 15 kwietnia według danych opublikowanych przez Komisję Europejską za pośrednictwem systemu powiadamiania o chorobach zwierząt (ADNS), gwałtownie się rozprzestrzenia. Przypadki ASF czyli zakażenia występujące u...

ASF daje się we znaki również hodowcom i producentom trzody chlewnej na Węgrzech. Po tym, jak tamtejsze służby wykryły pierwszy przypadek tej choroby (więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj) kilka krajów natychmiast wprowadziło zakaz importu wieprzowiny i produktów z tego mięsa.

Wieprzowina oraz produkty wieprzowe z Węgier, jak podaje tamtejszy dziennik Magyar Idők, nie mogą już być eksportowane do Serbii, Japonii, Tajwanu, Singapuru i Korei Południowej.

Mięso wieprzowe oraz żywe świnie od 26 kwietnia nie mogą być również wysyłane na Białoruś. Według informacji podanych przez dziennik Magyar Idők zakaz importu wprowadziła również Republika Południowej Afryki na mięso pakowanego po 4 kwietnia lub wysłanego po 25 kwietnia ze wszystkich regionów Węgier.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu