Ogniska ASF u świń domowych nr 33 i 34 potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-06-2017,16:55 Aktualizacja: 18-06-2017,16:55
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Od ósmego do 18 czerwca wystąpiło ich 11, a w sumie już 34.

Producenci świń, właściciele gospodarstw przyzagrodowych wskutek nieprzestrzegania zasad bioasekuracji przyczyniają się do wybuchu nowych ognisk ASF. Od 8 czerwca co kilka dni główny lekarz weterynarii informuje o kolejnych.

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, zakłady mięsne

Ceny tuczników stabilne, ale wkrótce mogą być wyższe

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej kolejny tydzień są stabilne. Liczba tych zwierząt w krajach Wspólnoty pokrywa zapotrzebowanie zakładów mięsnych. W Niemczech już trzeci tydzień kosztują one tyle samo tj. 1,81 euro za...

 

Wirus afrykańskiego pomoru świń został stwierdzony w kolejnych dwóch gospodarstwach odpowiednio 16 i 17 czerwca. Tym razem ogniska wybuchły w gospodarstwach woj. podlaskim oraz mazowieckim.

Ognisko ASF nr 33 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano trzy świnie. Znajduje się ono w gminie Siemiatycze leżącej w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim.

Ognisko ASF nr 34 stwierdzono w gospodarstwie w którym utrzymywano pięć świń. Znajduje się ono w gminie Sarnaki leżącej w powiecie łosickim w województwie mazowieckim.

W obliczu pojawienia się dziewiątego ogniska ASF w ciągu ośmiu dni jeszcze większego znaczenia nabiera postulat zgłoszony przez organizacje branżowe, który mówi o likwidacji wszelkich małych gospodarstw niespełniających zasad bioasekuracji na obszarze zagrożenia ASF. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA