Notowania tuczników w UE stabilne, a w Polsce spadają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-11-2018,8:50 Aktualizacja: 05-11-2018,8:47
A A A
Ceny żywca wieprzowego w większości państw unijnych pozostały na poziomie sprzed tygodnia. W Polsce chwilowy zakaz eksportu wieprzowiny do USA wprowadził sporo zamętu na krajowym rynku.
 
Centy tuczników w Niemczech utrzymały się na poziomie sprzed tygodnia. Notowania nie zmieniły się również w Holandii, Danii, Francji, Austrii oraz Belgii, gdzie niedawno potwierdzono pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. 
 
Producenci żywca z uwagi na zwiększony popyt na unijną wieprzowinę na rynkach azjatyckich spodziewają się wzrostu jej cen. W Niemczech, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, ceny utrzymały się czwarty tydzień z rzędu na poziomie 1,36 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,86 zł.
 
tucz kontraktowy, trzoda chlewna, Dąbrowski, chlewnie

Tuczy świnie na dużą skalę. Pięć chlewni na 7,5 tys. sztuk

Rolnik z okolic Żuromina posiada cztery chlewnie i piątą w budowie. W ciągu roku wykonuje trzy rzuty, tak więc jest w stanie przeprowadzić tucz ponad 22 tys. świń.   Wojciech Dąbrowski wraz z żoną Marią i synem Zbigniewem zajmują się tuczem...
Jak podkreślają eksperci trzeba jednak wziąć pod uwagę dwa święta przypadające w Niemczech w dniach 31 października i 1 listopada. Krótki tydzień ubojowy nie sprzyja wzrostowi notowań. 
 
Ceny tuczników przed rokiem u naszego zachodniego sąsiada wynosiły 1,45 euro za kg, a więc były o 9 centów wyższe niż obecnie. 
 
W Danii mimo stagnacji cen żywca w dniu 2 listopada br. odnotowano wzrost notowań prosiąt na małej giełdzie w Niemczech o 4 centy za sztukę. 
 
W Polsce od dnia 18 października, kiedy wprowadzono czasowy zakaz eksportu wieprzowiny do USA notuje się spadki cen. Na początku zakłady mięsne tłumaczyły to niepewnością związaną z rynkiem amerykańskim. Po wznowieniu eksportu do USA ceny nadal spadały w dół. 
 
Cenniki najbardziej obniżyły te zakłady, których wieprzowina została zawrócona do kraju w trakcie wyjaśniania zamieszania związanego z amerykańskim embargiem. Tak więc straty zostały przerzucone na producentów trzody chlewnej, którzy w niczym nie zawinili. 
 
Eksperci z kzp-ptch podkreślają, że to nie rolnicy są odpowiedzialni są za eksport wieprzowiny i nie oni powinni ponosić główny ciężar nieporozumień w handlu międzynarodowym. 
 
Krajowe ceny w okresie między 41 a 44 tygodniem spadły około 25-30 groszy w wadze żywej. Z kolei w tym samym czasie notowania w Niemczech pozostawały bez zmian na poziomie 1,36 euro za kg wbc. 
 
Jak komentuje wielu krajowych producentów redukcja cen, która miała miejsce w ostatnich tygodniach w Polsce była nieuzasadniona.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA