Ministerstwo prosi ODR o pomoc w walce z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2015,13:40 Aktualizacja: 10-03-2015,14:09
A A A
Resort rolnictwa apeluje do Ośrodków Doradztwa Rolniczego o aktywne włączenie się w kampanię informacyjną, która ma zmniejszyć zagrożenie występowania wirusa ASF w kraju.
 
Afrykański pomór świń nie daje o sobie zapomnieć. Pod koniec ubiegłego tygodnia Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie 39. przypadku tej choroby u dzików w Polsce. Trzy ogniska stwierdzono ponadto w gospodarstwach u świń. 
 
"W związku z koniecznością stałego informowania posiadaczy zwierząt, a w szczególności świń, o zagrożeniach jakie niesie za sobą ASF, jak również mając na względzie konieczność przestrzegania zasad bioasekuracji, zwracam się do Państwa z prośbą o aktywne włączenie się do kampanii informacyjnej w tym zakresie" - napisał Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa do dyrektorów ODR. 
 
Resort przekonuje, że "wiedza i świadomość posiadaczy świń są najważniejszymi elementami w łańcuchu działań związanych z ochroną pozostałej części kraju, która jest wolna od ASF". 
 
Ministerstwo prosi więc szefów Ośrodków Doradztwa Rolniczego - przede wszystkim z województw na wschodzie Polski - o organizowanie szkoleń w tej sprawie. W edukacji gospodarzy wykorzystywane mają być szczególnie materiały opracowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. 
 
Specjaliści z PIW-PIB są ponadto gotowi do przeprowadzenia szkoleń w zakresie bioasekuracji i podstawowej wiedzy epidemiologicznej dotyczącej ASF dla instruktorów i doradców ze wszystkich ODR.
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu