Kolejne ogniska ASF wybuchają w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-09-2020,9:45 Aktualizacja: 17-09-2020,9:46
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium Polski trzech nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń.

Ognisko ASF nr 87 wybuchło na Podkarpaciu, a ogniska nr 88 i 89 zostały potwierdzone w Wielkopolsce.

Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony w trzech gospodarstwach, w których znajdowało się łącznie ponad 2 tys. świń.

Liczba świń zabitych w 2020 roku z powodu ASF wzrosła do 55550. Dla porównania w całym 2019 r. w 48 ogniskach wyniosła ona łącznie 35288.

  • W Polsce do 17 września potwierdzono 89 ognisk ASF
  • W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzono 45 ognisk ASF
  • W tym samym czasie w rekordowym pod względem ognisk 2018 r. było ich 108
  • W 89 ogniskach ASF w 2020 r. znajdowało się 55550 świń
  • W woj. wielkopolskim potwierdzono łącznie 5 ognisk ASF w 2020 roku

afrykański pomór świń, bioasekuracja. projekt ustawy, aktywiści, swobodny dostęp do fermy,

Aktywiści mogą rozwlekać ASF i doprowadzić rolników do bankructwa

Projekt ustawy dotyczący m.in. ochrony zwierząt umożliwi organizacjom pozarządowym dostęp do budynków, w których są utrzymywane zwierzęta. Taka swoboda niesie dla zwierząt duże ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, a w...

ASF na Podkarpaciu i w Wielkopolsce

87. ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 11 września.

Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w miejscowości Koziarnia w gminie Krzeszów, w powiecie niżańskim w woj. podkarpackim. Znajdowały się w nim 22 świnie.

88. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 110 świń. Jest ono położone w miejscowości Łaszków w gminie Blizanów w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w związku z padnięciem lochy w gospodarstwie i stwierdzeniu podczas sekcji zwłok objawów wskazujących na ASF.

Zwierzęta zostały zabite i przekazane do utylizacji 14 września. W gospodarstwie prowadzone są czynności przez członków zespołu ekspertów ds. dochodzeń epizootycznych działającego przy GLW w celu ustalenie przyczyny choroby.

asfniemcy, asf w niemczech, afrykański pomór świń

Wirus w Niemczech wywoła spadek cen wieprzowiny w Polsce

Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w Niemczech wpłynie na spadek cen wieprzowiny na unijnym rynku, a także w Polsce. Chów świń może stać się nieopłacalny - powiedział PAP prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński. Prezes...

Ognisko ponownie w dużym gospodarstwie

89. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1882 świnie. Jest ono położone w miejscowości Perzyny w gminie Zbąszyń w powiecie nowotomyskim w woj. wielkopolskim.

Gospodarstwo zostało uznane za kontaktowe do uprzednio stwierdzonego w powiecie nowotomyskim w miejscowości Perzyny ogniska nr 86. Wszystkie zwierzęta w stadzie zostały zabite, a zwłoki przekazano do utylizacji.

Inspekcja Weterynaryjna informuje, że oprócz zabijania świń w ramach likwidacji dwóch ognisk ASF w miejscowości Perzyny, do 14 września w promieniu 1 km zlikwidowano świnie w 4 innych gospodarstwach kontaktowych, łącznie 75 sztuk.

Służby wdrożyły wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 56 ognisk ASF w woj. lubelskim, 12 ognisk na Podkarpaciu, 8 ognisk w woj. warmińsko-mazurskim, 5 ognisk w woj. wielkopolskim, 4 ogniska w woj. lubuskim oraz 2 ogniska w woj. mazowieckim i dolnośląskim.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA