ASF. Opracowano szybki test do wykrywania wirusa w terenie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-09-2020,14:00 Aktualizacja: 14-09-2020,13:48
A A A
Naukowcy z Chin opracowali szybki test, który umożliwia wykrycie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w terenie. Jest on bardzo czuły i nie daje fałszywie dodatnich reakcji. 
 
Jak czytamy na stronie internetowej Cell Discovery, zespół naukowy z Chin pod przewodnictwem Shuhan Lu, opracował szybki test na ASF. Jest on w stanie wykryć nawet niewielkie ilości wirusa, a więc jest bardzo czuły. 
 
Dodatkowo jest on specyficznym, bo nie reaguje na inne wirusy dzięki czemu nie daje reakcji fałszywie dodatnich. Można go również używać w terenie i uzyskiwać szybkie i precyzyjne wyniki. 
 
asf w Niemczech, przypadek ASF, padły dzik, Niemcy, wirus ASF w Niemczech, afrykański pomór świń, padłe dziki, eksport

ASF w Niemczech to wielka niepewność na rynku wieprzowiny

Producenci tuczników nie mają powodów do zadowolenia. W Polsce mamy prawdziwy wysyp ognisk ASF oraz zagrożenie wystąpienie drugiej fali Covid-19. Całej branży trzody chlewnej od kilku dni towarzyszy duża niepewność po tym, jak w...
Podczas opracowywania testu zastosowano nanocząsteczki złota i przeciwciała. W ten sposób powstał nowy test paskowy do wykrywania ASF.
 
Wprowadzenie testu na rynek umożliwi szybkie wykrywanie choroby, a w przypadku natychmiastowej reakcji służb weterynaryjnych będzie można ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.
 
Do tej pory wykrywanie wirusa ASF było możliwe jedynie w laboratorium. Wykorzystywano do tego głównie metodę PCR.
 
Ze względu na brak szczepionki i skutecznych metod leczenia ASF, do tej pory kontrola choroby polegała głównie na uboju świń znajdujących się w gospodarstwie, gdzie potwierdzono ognisko.
 
W ciągu ostatnich 2 lat w wyniku ASF ubito ponad 30 milionów świń, a liczba ta nadal rośnie. Dlatego szybka diagnoza świń dotkniętych chorobą jest kluczowa, aby zapobiec ekspansji wirusa i zmniejszyć straty ekonomiczne.
 
  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA