Hodowcy i przetwórcy świń powołali Krajową Radę Wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-01-2024,10:00 Aktualizacja: 10-01-2024,10:05
A A A

Polska branża trzody chlewnej od lat pozostaje w kryzysie, czego skutkiem jest malejące pogłowie świń oraz spadek opłacalności produkcji. Dlatego związki i organizacje branżowe powołały do życia Krajową Radę Wieprzowiny.

Organizacje związane z branżą trzody chlewnej 4 stycznia powołali do życia Krajową Radę Wieprzowiny. W spotkaniu inicjacyjnym wzięli udział także doradcy branżowi i przedstawiciele nauki.

Krajowa Rada Wieprzowiny (KRW) została powołana przez 7 organizacji związanych z branżą trzody chlewnej. Są to NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, Wieprz Polski, Polskie Mięso oraz Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.

ognisko asf, ASF u dzików, ognisko asf u dzików, dziki, wirus ASF, Inspekcja Weterynaryjna, martwe dziki, padłe dziki

12 ognisk ASF u dzików w 2024 roku

Ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików są stwierdzane od początku tego roku. Ich liczba do 9 stycznia wyniosła 12. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest stwierdzany u dzików od początku 2024 roku. Ogniska tej choroby występują na...

Odbudować pogłowie macior

Nadrzędnym celem KRW będzie przygotowanie strategii rozwoju branży trzody chlewnej, a w szczególności odbudowa pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt.

Pogłowie świń w Polsce pozostaje na niższym poziomie niż po zakończeniu II wojny światowej. W 2022 roku dziennie likwidowano około 24 stad trzody chlewnej.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat podejmowano wiele prób uzdrowienia tej sytuacji. Organizacje branżowe przygotowały wtedy pierwszą strategię odbudowy branży trzody chlewnej. Niestety założenia i pomysły w niej przedstawione nie zostały zrealizowane przez kolejnych rządzących.

Największe organizacje branżowe połączyły siły, aby skuteczniej reprezentować interesy polskich hodowców i przetwórców wieprzowiny.

Inicjatywa ta jest wynikiem rozmów jakie toczyły się od jesieni zeszłego roku między przedstawicieli branży, a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 3 stycznia. Notowania bez niespodzianki

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG do 10 stycznia dalej będzie wynosić 2,10 euro za kg wbc. To już 12 tydzień bez zmian notowań. Cena tuczników w notowaniach z 3 stycznia pozostała na poziomie 2,10 euro za kg wbc. W przeliczeniu na...

Głównym celem rady jest to, aby obecne władze ministerstwa wzięły pod uwagę opinie najlepszych ekspertów w tym zakresie, a więc samych hodowców i przetwórców. To oni najlepiej wiedzą, jak sprawić, aby polska branża trzody chlewnej mogła się odrodzić.

Gospodarstwa rodzinne siłą

"Siłą polskiego rolnictwa są gospodarstwa rodzinne i to na nich pragniemy oprzeć odbudowę pogłowia loch i rozwój sektora. Przykłady zagraniczne pokazują, że proces rozwoju jest możliwy, nawet w dobie problemów z ASF. Dlatego jeśli to będzie możliwe, będziemy wykorzystywać rozwiązania innych lub tworzyli własne, które mogą lepiej być wykorzystane w Polsce" czytamy w komunikacie założycieli KRW.

Krajowa Rada Wieprzowiny jest organem apolitycznym i będzie działać autonomicznie tworząc własne niezależne struktury robocze, kierując się ustalonymi przez siebie kryteriami, zasadami i regulaminem.

bioasekuracja fermy świń, zamknięcie stada, ASF, ochrona biologiczna trzody chlewnej.

Zadbał o bioasekurację stada

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną związaną z afrykańskim pomorem świń (ASF) postanowił zamknąć cykl produkcyjny i zainwestować w bioasekurację. Oprócz ogrodzenia i mat dezynfekcyjnych posiada rampę załadunkowa o długości 46 m,...

Do realizacji celów solidarnie będzie gromadzić niezbędne środki i zaplecze techniczne oraz wystąpi o finansowanie zewnętrzne, które ma wesprzeć ich realizację.

KRW pozostaje otwarta na współpracę z innymi organizacjami zainteresowanymi wspólnym działaniem na rzecz rozwoju sektora trzody chlewnej.

Sygnatariusze KRW liczą na niezwłoczne rozpoczęcie rozmów ze stroną rządową, które pozwolą rozwiązać najważniejsze problemy branży.

Pierwszym krokiem rady będzie spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przedstawienie głównych założeń strategii rozwoju sektora.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 



 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu