Ceny tuczników spadają, a magazyny pękają w szwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-08-2021,9:55 Aktualizacja: 23-08-2021,9:44
A A A
Producenci w Unii Europejskiej mają coraz większe problemy ze sprzedażą tuczników. Chiny ograniczyły import wieprzowiny, a w Niemczech odnotowano sezonowy wzrost podaży żywca. 
 
Unijny rynek wieprzowiny zmaga się z coraz większym kryzysem. Głównym powodem narastających trudności jest brak popytu na wieprzowinę ze strony krajów azjatyckich, głównie Chin. 
 
Zmniejszenie eksportu z państw Wspólnoty szybko doprowadziło do zapełnienia magazynów chłodniczych wieprzowiną. Całą sytuację pogarsza sezonowy wzrost podaż żywca na niemieckim rynku. Tamtejsi producenci mają problemy ze zbytem tuczników, zwłaszcza ci z północnych regionów Niemiec. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Cena tuczników na unijnym rynku w lipcu spadła

Unijni producenci trzody chlewnej mają powody do narzekania. W lipcu 2021 r. średnie ceny w skupie spadły o ponad 9 euro za 100 kg.    Trzoda chlewna w Unii Europejskiej tanieje. Jednym z powodów tej sytuacji są ograniczenia...
Po krótkim okresie stabilizacji w notowaniach dużej giełdy, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, ceny tuczników w Niemczech 18 sierpnia ponownie spadły o 7 centów do wartości 1,30 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,95 zł. 
 
Ceny tuczników w Danii spadły o 5 centów za kg, a utrzymujący się eksport do Japonii i innych krajów azjatyckich nie pozwala na stabilizację cen. 
 
W Hiszpanii odnotowano spadki o 2 centy za kg. Jest to dziewiąta obniżka z rzędu. Popyt na wieprzowinę w tym kraju znacznie spadł. Dodatkowo 3 hiszpańskie zakłady przetwórcze straciły licencję eksportową umożliwiająca handel z Chinami.
 
Według oficjalnych informacji pogłowie świń w Chinach zostało odbudowane do stanu sprzed wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jednak wysoki koszt pasz, spadek cen tuczników oraz trudności w pozyskaniu pracowników do obsługi zwierząt ograniczają rentowność produkcji.
 
W Polsce zakłady nadal poszukują tuczników ze stref wolnej od ASF. Rzeźnie wykazują niskie zainteresowanie zwierzętami ze strefy III. 
 
Różnica cenowa świń pochodzących ze stref wolnych i czerwonych wynosi nawet 1 zł za kg wagi poubojowej. Wiele tuczników jest poprzerastanych ze względu na brak odbiorców. W strefie wolnej od ASF średnia cena za klasę E wynosi 6,30 zł za kg.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA