Cena tuczników na unijnym rynku w lipcu spadła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-08-2021,14:00 Aktualizacja: 21-08-2021,13:58
A A A
Unijni producenci trzody chlewnej mają powody do narzekania. W lipcu 2021 r. średnie ceny w skupie spadły o ponad 9 euro za 100 kg. 
 
Trzoda chlewna w Unii Europejskiej tanieje. Jednym z powodów tej sytuacji są ograniczenia wprowadzone w związku z Covid-19. Całą sytuację pogarsza rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech, a także zmniejszenie eksportu do Chin i ograniczenie popytu na wieprzowinę.
 
W lipcu, jak podaje portal euromeatnews.com, średnia cena referencyjna świń w Unii Europejskiej spadła o ponad 9 euro i osiągnęła wartość 151,5 euro za 100 kg. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 692 zł. 
 
Chiny, trzoda chlewna, ASF, odbudowa pogłowia, wirus, eksport wieprzowiny, mięso wieprzowe, niedobór wieprzowiny w China

Chiny odbudowują pogłowie trzody chlewnej?

Pogłowie świń w Chinach w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosło niemal o 100 mln sztuk. Spowodowało to wzrost produkcji wieprzowiny w tym kraju oraz spadek cen.    Afrykański pomór świń (ASF) w Chinach wywołał duże spadki pogłowia...
W Niemczech popyt na wieprzowinę pozostaje niski, a obecna podaż zaspokaja zapotrzebowanie zakładów ubojowych. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem i wirusem ASF eksport na rynek zewnętrzny jest ograniczony. Niemieckie rzeźnie narzekają na ujemne marże i domagają się znacznych obniżek cen.  
 
W pozostałych krajach unijnych podaż świń gotowych do uboju pozostaje niewielka, podczas gdy ogólnie popyt jest również ograniczony. Ceny w Hiszpanii spadają, co jest prawdopodobnie wskaźnikiem pogorszenia perspektyw na głównym rynku eksportowym Unii Europejskiej, którym są Chiny.
 
Oprócz tuczników potaniały również lochy. We Francji ich notowania spadły poniżej 1 euro za kg. W Niemczech w minionym tygodniu lochy kosztowały 1,17 euro za kg, w Danii 1,02 euro za kg, w Holandii 1,26 euro za kg, a we Francji 0,98 euro za kg.
 
W Danii w ostatnim kwartale roku Danish Crown spodziewa się, że do rzeźni trafi więcej świń, co może dodatkowo wpłynąć na spadek cen na rynku. Aby zmniejszyć skutki dużego wzrostu podaży poproszono rolników o zgłaszanie planowanej liczby odstawionych tuczników. 
 
W oczekiwaniu na wzmożony ubój po wakacjach, decydujące będzie, to czy rolnicy zgłoszą świnie do uboju za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Uzyskane dane pomogą przygotować zakłady na odpowiednią wydajność. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA