Bioasekuracja. Podwójny płot tylko przy produkcji otwartej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2018,14:50 Aktualizacja: 10-01-2018,15:12
A A A

Wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF coraz więcej gospodarstw musi liczyć się z koniecznością przestrzegania zasad zawartych w programie bioasekuracji. A te czasem nastręczają sporo wątpliwości.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa jedną z zawiłości udało się wyjaśnić. Dotyczyła zawartej w obowiązującym programie bioasekuracji kwestii zabezpieczenia gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie w systemie otwartym, z podwójnym ogrodzeniem, o co najmniej 1,5 m wysokości, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

Wirus ASF znaleziony u dzików. Także poza obszarem ochronnym

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych padłych dzikach, w zwłokach których wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zostały one wykryte w czterech województwach. Jeden dzik znajdował się poza obszarem ochronnym....

Poseł Zbigniew Ajchler (PO), zwracając uwagę na wymóg budowy dubeltowego płotu dociekał, co oznacza w tym przypadku określenie "w systemie otwartym". - Czy chodzi o rolnika i przedsiębiorcę, który produkuje prosięta i warchlaki, i tuczniki? A nie tylko tuczniki. Czy rzeczywiście jest taki element w tym przypadku? - dopytywał polityk.

Krystian Popławski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśniał, że tylko w jednym miejscu w wymogach wpisano podwójne ogrodzenie i jest to sprawa marginalna.

- Dotyczy świń utrzymywanych w systemie otwartym. Jest to archaiczny system, w którym świnie są wypuszczane na zewnątrz, a który praktycznie w Polsce nie istnieje. Ale musieliśmy coś takiego wpisać. Tak było w Hiszpanii, gdzie świnie chodziły po lasach i rozwlokły pomór - mówił ekspert.

Jak tłumaczył, w sytuacji luźno wypuszczanych świń, jeżeli byłby tylko jeden płot, to mogłyby one do niego podejść i mieć kontakt z zakażonymi dzikami. Stąd podwójne zabezpieczenie. Póki co w zasadzie wszystkie gospodarstwa utrzymujące świnie i będące na terenach objętych systemem bioasekuracji obowiązuje pojedynczy płot.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA