Minister podpisał dokumenty. Kolejny krok w otwieraniu rynku Chin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2021,10:05 Aktualizacja: 09-02-2021,10:09
A A A

Grzegorz Puda, minister rolnictwa podpisał dokumenty określające warunki eksportu do Chin kolejnych grup polskich towarów: mąki oraz produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze.

Resort podkreślił na swojej stronie internetowej, że podpisanie dokumentów z Generalną Administracją Celną Chin jest ważnym etapem procedury zatwierdzającym mąkę i produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze, do eksportu na rynek chiński.

import mięsa do Chin, deficyt białkowy, odbudowa branży trzody chlewnej i drobiu, ASF,

Chiny w 2020 r. podwoiły import mięsa

Import mięsa do Chin w minionym roku wzrósł o 60%. Jest to efekt deficytu białkowego, który został wywołany przez afrykański pomór świń (ASF) u trzody chlewnej.    W ubiegłym roku Chiny zwiększyły import mięsa o 60,4%...

Zastrzeżono jednak, że nie oznacza jeszcze otwarcia tego wielkiego rynku dla tych produktów.

"Protokoły mają jednak bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności na rynek chiński z uwagi na fakt, że stanowią konkretny krok w uzyskaniu dostępu do rynku chińskiego dla ważnych dla nas produktów" - przekazało ministerstwo.

Jak podkreślił Puda podpisanie dokumentów, to zakończenie kolejnego, jednego z ostatnich, etapu procedur otwarcia rynku chińskiego dla tych produktów z Polski.

- To zwieńczenie wieloletnich prac nad protokołami jest sukcesem, mając zwłaszcza na uwadze trwającą od roku pandemię i związane z nią ograniczenia. Dzięki wsparciu naszych służb dyplomatycznych udało się uzgodnić ze stroną chińską, że protokoły zostaną podpisane w trybie zdalnym - dodał.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że Chiny są ważnym rynkiem dla polskiego eksportu rolno-spożywczego.

eksport wieprzowiny z Brazylii do Chin, Covid-19 w zakładach mięsnych

Chiny wprowadzają kolejne ograniczenia eksportowe w związku z Covid-19

Wieprzowina z jednej z brazylijskich fabryk nie trafi na chiński rynek. Wszytko to z powodu potwierdzenia przypadków koronawirusa wśród pracowników zakładu położonego w Chapeco w stanie Santa Catarina w Brazylii.   ...

Nasze produkty mleczne już teraz cieszą się tam dużą popularnością i są najważniejszą pozycją w wywozie do Państwa Środka. Wiele z nich, tak jak np. pasze pochodzenia mlecznego, wymaga przejścia długotrwałej procedury dopuszczającej.

"Strona polska liczy na szybkie zakończenie procedury zatwierdzającej pasze pochodzenia mlecznego oraz mąkę do eksportu do Chin, przez co polscy producenci zyskają dodatkową możliwość rozwoju współpracy handlowej z chińskimi kontrahentami" - podsumował resort.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi z Chinami na razie jest niewielka. Wartość eksportu polskich produktów w pierwszych jedenastu miesiącach 2020 r. wyniosła 188,5 mln euro wobec 190,5 mln euro w analogicznym okresie ub.r.

Polska wywoziła do Kraju Środka przede wszystkim produkty mleczarskie - mleko, śmietanę, serwatkę. Znacząco natomiast spadł wywóz mięsa drobiowego, który rok wcześniej stanowił poważną pozycję polskiego eksportu, z powodu ptasiej grypy.

W okresie I-XI 2020 r. sprowadziliśmy towary o wartości 382 mln euro (w I-XI - 381 mln euro). Głównie były to produkty do karmienia zwierząt, jelita, herbata, soki, suszone warzywa, algi. Saldo wymiany artykułami spożywczymi jest ujemne na poziomie 190 mln euro.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj