Wzrost cen tuczników na krajowym rynku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-09-2023,11:45 Aktualizacja: 19-09-2023,11:44
A A A
Ceny w skupie żywca wieprzowego w 37 tygodniu wzrosły. W minionym tygodniu na niemieckiej dużej giełdzie notowania pozostały bez zmian.
 
Podaż żywca wieprzowego na rynku Unii Europejskiej, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, pozostaje dalej na niskim poziomie. Jednak jego poziom zaspokaja potrzeby przetwórstwa. 
 
W efekcie w ostatnim tygodniu ceny skupu tuczników w wielu krajach członkowskich ustabilizowały się. Trend ten dotyczy m.in. Niemiec, Belgii, Austrii i Francji.
 
ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, trzoda chlewna, dziki, asf w Wielkopolsce, trzoda chlewna, GIW, GLW

Nowe ogniska ASF u świń w Wielkopolsce. Ile i gdzie?

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 3 nowych ognisk ASF u świń w Polsce w 2023 roku. Ogniska ASF nr 2023/23, 2023/24 oraz 2023/25 zostały wyznaczone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z krajowego...
Natomiast w Polsce w 37 tygodniu odnotowano wzrost cen skupu tuczników o około 20 gr za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Jest to efekt przede wszystkim spadku kursu złotówki w stosunku do euro. 
 
Import zarówno żywca jak i wieprzowiny nie jest już tak opłacalny i zakłady poszukują surowca na krajowym rynku. Ceny uzyskiwane przed dostawców w Niemczech są o ponad 30 gr za kg wyższe od tych w Polsce.
 
Krajowa podaż żywca dalej pozostaje niewielka, a spadek pogłowia świń w Polsce nie będzie sprzyjał wzrostowi liczby tuczników oferowanych do uboju. 
 
W okresie od stycznia do lipca 2023 r. wartość eksportu żywca, mięsa oraz przetworów i tłuszczów wieprzowych osiągnęła wartość 1,1 mld euro (około 5,1 mld zł). Był to poziom o 10% wyższy niż przed rokiem. 
 
Jednocześnie wolumen eksportu, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, był o 12% mniejszy niż przed rokiem i wyniósł 333 tys. ton.  
 
W tym czasie do Polski sprowadzono 539 tys. ton asortymentu wieprzowego. Było to o 13% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2023

Hoduj z głową bydło:

-Wspólny cel, czyli zdrowe racice

-Mimo kryzysu dopiął swego

-W budkach mają komfortowo

-Aby krowy wygonie leżały

-Różne sytuacje doju

 

PRENUMERATA