ASF w Niemczech wywoła duże różnice cen wieprzowiny w Europie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-10-2020,8:45 Aktualizacja: 01-10-2020,8:43
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) może spowodować, że ceny wieprzowiny w Europie będą bardzo zróżnicowana. Niskie stawki będą obowiązywać w krajach z ASF, a wysokie w tych wolnych od choroby. 
 
Potwierdzenie pierwszego przypadku ASF u dzików w Niemczech wywołało gwałtowną reakcję rynku. Ceny tuczników u naszego zachodniego sąsiada spadły o 20 centów do wartości 1,27 euro za kilogram wagi bitej ciepłej.
 
Azja wstrzymała import niemieckiej wieprzowiny, a Niemcy może czekać dziś scenariusz belgijski lub czeski. Te kraje szybko poradziły sobie z pokonaniem wirusa i wróciły na rynki międzynarodowe.
 
W przypadku scenariusza polskiego, to nie będzie dobrą informacją dla nikogo, również dla Polski - czytamy na stronie internetowej Rzeczpospolitej. 
 
Taki rozwój wydarzeń jest niestety bardzo prawdopodobny, ponieważ dziki z Polski wciąż mogą przedostawać się do Niemiec.
 
ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, ASF w Wielkopolsce, prosięta, tuczniki

ASF u świń po raz szósty w Wielkopolsce

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził kolejne zakażenia świń domowych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Ogniska ASF zostały potwierdzone w województwie lubelskim oraz w Wielkopolsce. GIW naniósł na mapę 3 nowe ogniska ASF...
Już teraz Chiny, Japonia i Korea wstrzymały import wieprzowiny z Niemiec, której nadwyżka trafia na rynek Unii Europejskiej.
 
Według Jakuba Olipry, ekonomisty z Credit Agricole ceny znów spadną, gdy się okaże, że Niemcy nie poradziły sobie z opanowaniem wirusa.
 
Zdaniem ekspertów Niemcy zbyt późno znaleźli padłego dzika, a faktyczna liczba przypadków jest znacznie większa. 
 
Wirus szerzy się średnio z prędkością 3-5 km na miesiąc, a więc to tylko kwestia czasu kiedy dotrze do Francji.
 
Na wstrzymaniu importu przez kraje Azjatyckie najbardziej zyskają kraje wolne od ASF, w Europie, w tym Hiszpania, Dania, a także Francja. W efekcie ceny żywca mogą tam znacznie wzrosnąć. 
 
Wówczas Europa będzie podzielona na dwie strefy. Pierwsza z nich to strefa z ASF, gdzie notowania tuczników będą niskie, a druga wolna od choroby, gdzie producenci będą cieszyć się wysokim zyskiem. 
 
Niższe notowania żywca w Niemczech wpłyną z pewnością na obniżenie cen również w Polsce.
 
  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA