ASF w Belgii pokazał, że UE potrafi szybko reagować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-09-2018,13:00 Aktualizacja: 28-09-2018,12:20
A A A

Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AFSCA) oraz ministerstwo rolnictwa Belgii stwierdziły, że wykrycie przypadków ASF u dzików było możliwe dzięki dobrze wdrożonemu programowi monitoringu. Belgia, zdaniem AFSCA, jest również przygotowana na wypadek podobnych zdarzeń.

- Wykrycie zainfekowanych dzików w Belgii martwi nas wszystkich. Z drugiej strony sytuacja ta pokazuje również, że istnieje zdolność do szybkiej odpowiedzi i efektywnego działania UE oraz krajowych władz publicznych. Wszystkie organizacje członkowskie ściśle współpracują z odpowiednimi służbami oraz stronami zainteresowanymi w celu powstrzymania rozprzestrzeniania choroby - mówi Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca.

ASF, Dania, walka z wirusem, bioasekuracja

Dania szykuje się do walki z wirusem ASF

Zagrożenie dotarcia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Danii jest duże. W związku z tym duńskie Ministerstwo Środowiska i Żywności oraz Urząd ds. Weterynarii i Żywności opracowały plan, który ma zapobiec wystąpieniu choroby...

Unia Europejska jest ważnym eksporterem wieprzowiny i produktów wieprzowych. Dlatego istotne jest to, aby międzynarodowi partnerzy handlowi zaakceptowali wszystkie ustanowione środki mające na celu powstrzymanie afrykańskiego pomoru świń, jak również restrykcyjne środki bioasekuracji powzięte przez rolników, a przez to utrzymali zaufanie do tego sektora.

Producenci i hodowcy trzody chlewnej przeżywają trudne chwile. Zmagają się oni ze spadkami cen oraz zamknięciem rynków eksportowych. Dlatego, zdaniem Copa-Cogeca, po wykryciu przypadków ASF w Belgii tamtejsze władze krajowe oraz europejskie uruchomiły szybkie  instrumenty w celu wsparcia sektora, począwszy od dotkniętych rolników.

"Afrykański pomór świń przenosi się jedynie między świniami i dzikami, a nie zagraża ludziom. Z tego względu musimy poinformować obywateli, którzy mogą mieć kontakt z tymi gatunkami, że mogą oni odgrywać aktywną rolę przez realizację podstawowych środków bezpieczeństwa, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu tej choroby. Pozostałe strony zainteresowane, a szczególnie myśliwi, będą miały kluczową rolę do odegrania w jej zapobieganiu" czytamy w komunikacie wydanym przez Copa-Cogeca.

Dotychczas przypadki afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików wykryto w Rosji, Chinach oraz niektórych krajach środkowo i wschodnioeuropejskich należących do UE. Znalezienie martwych dzików w Belgii jest pierwszym przypadkiem wykrytym w Europie Zachodniej.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA