ASF u świń wymaga natychmiastowego działania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-03-2016,12:25 Aktualizacja: 26-03-2016,9:40
A A A

Wirusowa choroba ASF jest wyjątkowo groźna, nieuleczalna oraz wysoce zakaźna i zaraźliwa. Podlega obowiązkowi urzędowego zwalczania, a śmiertelność zakażonych nią zwierząt sięga 80-100 proc.

- Stwierdzenie afrykańskiego pomoru świń nawet u jednej sztuki w gospodarstwie wiąże się z niezwłocznym wybiciem całego stada, pobraniem prób do badania, a następnie utylizacją zwłok oraz paszy. Jednocześnie gospodarstwo wyznacza się jako ognisko choroby – mówiła Marzena Nowacka starszy specjalista ds. trzody chlewnej i koni z KPODR w Minikowie podczas konferencji poświęconej bioasekuracji.

bioasekuracja, trzoda chlewna, Minikowo

Bioasekuracja w chlewni ogranicza występowanie chorób w stadzie

Statut zdrowotny stada zależy głównie od bioasekuracji fermy, czyli zespołu działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia i szerzenia się czynników chorobowych. Zapobieganie występowania chorób w chlewniach przy...

Powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda ustala w obrębie gospodarstwa obszar zapowietrzony, o promieniu przynajmniej 3 km oraz obszar zagrożony, który sięga co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony.

- Zakończenie tuczu w przypadku wykrycia choroby i odstąpienie od zabicia wszystkich zwierząt w gospodarstwie jest możliwe w sytuacji, gdy składa się ono z dwóch lub większej liczby odrębnych jednostek produkcyjnych oraz gdy lekarz weterynarii po wcześniejszej analizie ryzyka oceni brak zagrożenia – zapewniała Marzena Nowacka.

Kolejne działania polegają na spisaniu i badaniu klinicznym wszystkich świń utrzymywanych w gospodarstwach na obszarze zapowietrzonym oraz kontroli oznakowania świń i ksiąg rejestracji zwierząt. W tym obszarze również zakazuje się wywożenia świń z gospodarstw, oraz ich transportu po drogach publicznych i prywatnych. Jednocześnie nakazuje się odkażanie i dezynfekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do przewożenia zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych oraz przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie się choroby. Wymagane jest także odkażanie rąk oraz obuwia oraz natychmiastowe powiadomienie powiatowego lekarza weterynarii o chorych i padłych świniach.

Ponowne umieszczenie świń w gospodarstwie, w którym stwierdzono chorobę jest możliwe  pod nadzorem lekarza weterynarii, po upływie 40 dni od zakończenia jej czyszczenia i odkażania. Nowa obsada zwierząt musi pochodzić z terenu wolnego od choroby, a samo zasiedlanie chlewni nie może trwać dłużej niż 20 dni. W przypadku, gdy świnie są utrzymywane na otwartym terenie wykonuje się u nich badanie w kierunku wirusa ASF po upływie 45 dni od ich wstawienia.

Chcesz wiedzieć więcej – zaprenumeruj.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu