Ogniska ASF wybuchają jedno po drugim. Mamy kolejne trzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-06-2018,7:00 Aktualizacja: 08-06-2018,23:21
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ciągu ostatnich tygodni jest bardzo aktywny. Tym razem dostał się do trzech gospodarstw położonych w woj. lubelskim. W efekcie w tym roku inspekcja weterynaryjna potwierdziła już 12 ognisk ASF, a w sumie mamy ich 116.

Ognisko ASF nr 114 a zarazem 10 w 2018 roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 7 czerwca z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń położonym w gminie Jeziorzany w powiecie lubartowskim w województwie lubelskim około 250 metrów od granicy obszaru ochronnego.

asf w polsce, afrykański pomór świń, badanie IMAS Agrii, podlasie, lubelszczyzna

Polacy niewiele wiedzą o ASF. Rozwinięcie skrótu to wielki problem

Z badań IMAS Agrii wynika, że większość Polaków słyszała o ASF, ale aż 90 proc. z nas trudno rozszyfrować ten skrót, który pochodzi od angielskiej nazwy - African Swine Fever. ASF to groźna choroba wirusowa świń oraz...

Ognisko ASF nr 115 (11 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 7 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 290 świń. Jest ono położone w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim w województwie lubelskim w obszarze objętym ograniczeniami.

Ognisko ASF nr 116 (12 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 7 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń. Jest ono położone w gminie Hańsk w powiecie włodawskim w województwie lubelskim w obszarze objętym ograniczeniami.

Główny lekarz weterynarii informuje, że we wszystkich ogniskach choroby wdrożono procedury zwalczania ASF zgodne z obowiązującymi przepisami.

Cztery ogniska stwierdzono w ciągu zaledwie trzech dni. Dwa dni temu potwierdzone zostało największe z dotychczasowych. Informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Potwierdzają się więc informacje o tym, że wirus ASF jest aktywny latem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA