ASF dotrze do Niemiec za cztery lata?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-07-2018,8:00 Aktualizacja: 17-07-2018,13:55
A A A

Afrykański pomór świń za cztery lata może dotrzeć do Niemiec. Tak wynika z symulacji przeprowadzonej przez dra Andrzeja Jarynowskiego z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych we Wrocławiu.

Afrykański pomór świń był jednym z głównych tematów Światowego Kongresu Weterynaryjnego IPVS (International Pig Veterinary Society Congress), który w czerwcu odbył się w Chinach.

Symulacja szerzenia się choroby na zachód Polski, a w konsekwencji także do Niemiec została opracowana przez dra Andrzeja Jarynowskiego, głównie na podstawie analizy dotychczasowych ognisk ASF.

Zespół pod jego przewodnictwem, jak informuje portal Pig Progress, przeanalizował ponad 3 tys. zdarzeń wywołanych przez wirusa ASF w terminie od lutego 2014 roku do listopada 2017 r.

projekt zwalczania asf, dziki, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

ASF. Będzie 10 milionów złotych więcej na zwalczanie pomoru?

Program zwalczania ASF ma być znowelizowany. Zmiany wprowadza projekt rozporządzenia. Najważniejszą jest wzrost szacowanych ogólnych kosztów realizacji programu na terytorium Polski w 2018 r. z 28,4 mln do 38,2 mln zł (9,2 mln euro)....

ASF, jak wynika z tej analizy, rozprzestrzenia się na zachód z prędkością około 200 kilometrów rocznie. W efekcie nawet jeśli sytuacja epidemiologiczna w dotkniętych tą chorobą regionach zostanie ustabilizowana, wirus najprawdopodobniej będzie się dalej szerzyć.

Wirus w populacji dzików w Niemczech, jak donosi portal Pig Progress, może się więc pojawić już za cztery lata. Tak odległy czas wyklucza rolę człowieka w tym procederze, ponieważ ludzie są odpowiedzialni za zdecydowanie szybsze rozprzestrzenianie się tej choroby.

Dr Andrzej Jarynowski podczas IPVS w Chinach mówił również o tym, że europejskie władze przywiązują zbyt dużą wagę do ryzyka przenoszenia choroby przez kierowców ciężarówek, którzy mogą zostawiać resztki jedzenia np. wędlin zawierających wirusa na parkingach autostradowych.

Wirus afrykańskiego pomoru świń, zdaniem dra Jarynowskiego, może się szerzyć wraz z migrującymi pracownikami ferm trzody chlewnej, którzy poszukują pracy na zachodzie Europy. W ten sposób mogą oni nieumyślnie przenosić wirusa i jednocześnie stanowić największe zagrożenie dla rozprzestrzeniania się pomoru na terytorium Unii Europejskiej.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA