ASF. Chiny walczą z kolejną falą choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-03-2023,14:30 Aktualizacja: 23-03-2023,14:24
A A A
Chiny odnotowały gwałtowny wzrost liczby zakażeń afrykańskim pomorem świń (ASF). Przewiduje się, że wirus ponownie doprowadzi do ograniczenia pogłowia trzody chlewnej w tym kraju i wzrostu cen wieprzowiny. 
 
Afrykański pomór świń od 2018 r. zabił w Chinach miliony świń i doprowadził do dramatycznego spadku produkcji mięsa.
 
Kraj ten próbował odbudować pogłowie trzody chlewnej. W celu ograniczenia ryzyka pojawienia się nowych infekcji wprowadzono zaostrzone procedury i poprawiono higienę w chlewniach. 
 
Jednak od początku roku liczba infekcji, jak podaje euromeatnews.com, zaczęła gwałtownie rosnąć.
 
ASF, program bioasekuracji, MRiRW, wirus ASF, strefy objęte ograniczeniami, progam zwalczania ASF, Branżowe Porozumienie

ASF już staje się kiełbasą wyborczą?

Hodowcy świń żywo komentują projekt ministerstwa rolnictwa dotyczący nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF. Przypominamy, że projekt zakłada zmniejszenie wymagań w zakresie bioasekuracji dla...
Dane uzyskane z laboratoriów wykrywających ASF pokazują, że po świętach noworocznych liczba pozytywnych wyników w ciągu jednego miesiąca osiągnęła poziom z całego 2022 r.
 
Zdaniem analityków z Huachuang Securities obecny obszar zarażenia pomorem świń na północnych obszarach Chin może sięgać 50%.
 
W marcu odnotowano wysyp kolejnych infekcji wirusem ASF mimo to, że chińskie gospodarstwa zazwyczaj nie zgłaszają rządowi ognisk chorób. 
 
Wpływ epidemii zależy od tego, jak wcześnie zostanie ona wykryta i jakie kroki podejmą służby weterynaryjne. Obecnie powszechna jest łagodniejsza postać wirusa, która ma niewiele objawów klinicznych, co utrudnia jej potwierdzenie.
 
Do końca 2022 r. ceny chińskiej wieprzowiny oscylowały wokół 15 juanów za kilogram, czyli 2,18 dolarów.
 
Duże straty ponoszone przez hodowców w zeszłym roku skłoniły wielu z nich do ograniczenia pogłowia świń w okresie zimowym, co w tamtym czasie zwiększyło liczbę ubojów.
 
- Do ubojni mogły trafiać również chore zwierzęta co wpływało na ich cenę, powiedział Jim Long, dyrektor generalny kanadyjskiej firmy genetycznej Genesus.
 
Uzyskiwane obecnie niskie ceny za tuczniki w Chinach są spowodowane tym, że wiele świń trafia na ubój w niskie wadze z powodu wybuchów ASF.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA